Peygamber Efendimizin Duaları ve Anlamları

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Kainatın Efendisi Hz. MUHAMMED s.a.v duaları ve anlamı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in ettiği dualardan bazılarını ve anlamlarını konumuzun devamında okuyabilirsiniz.
    Rahmet denizi sayfa konusu: Efendimizin duları
    Aynaya Bakarken Okunacak Dua:

"Elhamdulillahi Allahumme kema hassente halgi fehassin hulugi." Anlamı: "Allah'a hamdolsun. Allah'ım! Benim yaratılışımı güzel kıldığın gibi ahlakımı da güzelleştir." (İbnüs-sünni, El- Ezkar: 270)

Eve Girerken Okunacak Dua:

"Allahumme inni es'eluke hayral mevleci ve hayral mehraci bismillahi ve lecna ve bismillahi haranca va alallahi rabbina tevekkelna." Anlamı: "Allahım! Her giriş ve çıkışımda senden hayır diliyorum. Allah'ın adıyla evimize girer, Allah'ın adıyla çıkarız ve Rabbimize dayanıp güveniriz." (Ebu Davud)

Evden Çıkarken Okunacak Dua:

"Bismillahi tevekkeltu alellahi la havle ve la guvvete illa billahil aliyyil azim." Anlamı: "Allah'ın adını anarak (evimden çıkıyorum) ben, Allah'a dayanıp tevekkül ettim. (her türlü) kuvvet ve kudret ancak yüce Allah'ın yardımıyladır." (Tirmizi, deavat: 34)

Ebu Hureyre radıyallahu anhden, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Bir adam uykusundan uyanır da: Elhamdü lillahillezi baaseni salimen seviyyen, eşhedü ennallahe yuhyil mevta vehüve ala külli şey'in kadir
    Anlamı: Beni sağ salim hayata döndüren Allah'a hamd olsun. Şehadet ederim ki Allah ölüleri diriltecektir. O'nun her şeye gücü yeter, derse, mutlaka Allah teala da, kulum doğru söyledi, der."

Gece Uykudan Önce Okunacak Dua:

"Bismike Allahumme emutu ve ehya." Anlamı: "Senin adını anarak ölür ve dirilirim (uyur ve uyanırım) Allahım!" (Buhari, Deavat: 7)

Huzeyfe bin el-Yeman ve Ebu Zer radıyallahu anhumadan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem yatağına çekildiği zaman şöyle derdi:

"Bismikallahümme ahya ve emut
    Anlamı: Allah'ım, senin adınla diriliyor ve ölüyorum." Uyandığı zaman da:

"Elhamdü lillahillezi ahyana bade maematena veileyhinnüşur