Kur’an’da Örnek İnsan Özellikleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Kur’an'da örnek insan; yaşantısı ile, söz ayrıca davranışları ile diğer insanların kendisini örnek aldığı kimsedir. İslam dini, insanların güzel bir hayat yaşamalarını ayrıca her halleri ile örnek olmalarını istemektedir.

  Kur’an-ı Kerim’de örnek insanların vasıflarını anlatan pek fazla ayet bulunmaktadır. Cenab-ı Hak bir ayette;

  [İyilik, o kimselerin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. Yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Anlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve zor zamanlarda sabreder. İşte doğru olanlar, bu özellikleri taşıyanlardır.] (Bakara suresi, 177. ayet.) buyurulmakta veda örnek insanın bazı özelliklerini açıklamaktadır.

  [Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir; onlar ki, namazlarında huşu içindedirler; onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler; onlar ki, zekâtı verirler ve onlar ki, iffetlerini korurlar.] (Müminûn suresi, 1–5. ayetler.)

  [Emanetlerine ve ahitlerine riayet edenler; şahitliklerini (dosdoğru) yapanlar; namazlarını koruyanlar. İşte bunlar, cennetlerde ağırlanırlar.] (Mearic suresi, 32–35. ayetler.)

  [Rahman’ın "has" kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında "incitmeksizin" ‘Selam!’ derler "geçerler". Gecelerini Rab’lerine secde ederek ve kıyam durarak geçirirler.]
  (Furkan suresi, 63–64. ayetler.)

  [Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah ve resulüne itaat ederer. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azizdir, hikmet sahibidir.] (Tevbe suresi, 71. ayet.)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019