Kardeş Sevgisi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Kardeş sevgisi nedir?
    Rahmet denizi olan kardeşlik duygusu
    Kardeş sevgisi kardeşini korumak ve sevmektir. Kardeşler birbirlerini korumalı ve sevmelidir. Kardeşler biri hasta ise ona hizmet eder.
    kardeş sevgisi, sevgilerin en sadesi ve en içtendir. ayrılığı kaçınılmaz ve acıdır. yıllarca aynı evde iyiyi, kötüyü, neşeyi, sevinci, kederi, beraber yaşamış iki kardeş

Ablam beni sevdiği ve benim hasta olmama üzüldüğü için benim istediklerimi yapıyordu. Ama biz hasta olmasak bile birbirlerimizi sevmeli ve iyiliğini istemeliyiz.

Mesela Habil ve Kabil’i ele alalım. Onlar da kardeşti, ama Kabil kötü olduğu için Habil’i sevmiyordu. Ama birbirlerini sevselerdi daha iyi olmaz mıydı? O zaman şeytan da Kabil’e kötülük yaptıramazdı. Ama Kabil Habil’i sevmediği için kardeş kavgası çıktı. Hâlbuki kardeş kavgası çıkmaması lazımdı. Çünkü en kötü kavga kardeş kavgasıdır.

En kötü kavga kardeş kavgasıdır. Bir ailede de böyledir, bir ülkede de… Buna göre birbirimizi sevmeliyiz. Ve arkadaşlarımızla da kavga etmemeliyiz. Çünkü hepimiz birer Müslüman kardeşiz. Kavga etmemeli, kin beslememeli ve birbirimiz için ne kadar iyilik ve fedakârlık yapabiliyorsak yapmalıyız.

Kardeşlikle ilgili hadisler

“Din kardeşinin ayıbını örten kimsenin, Allah Teala dünya ve ahirette kusurunu örter.”

“Müslüman Müslüman’ın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez.”

“Kardeşinle mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğinden sözden dönme.”

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019