Hanım Sahabilerden Nefise (r. anha) Kimdir

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Nefise (r. anha) Hayatı

  Nefise (radıyallahu anhâ), Münye binti Cabir ibn-i Velib’in kızıdır. Bu hanım sahabî Allah Resûlü’nün hanımlarından ve müminlerin annelerinden ilki olan Hz. Hatice Validemizin yakın arkadaşıydı.Ve birbirlerini çok severlerdi. Hatice Validemiz, Efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) ile evlenmeden önce Nefise (radıyallahu anhâ) ile sırlarını paylaşırdı. Daha sonraları Nefise, Hz. Hatice’nin Efendimiz’le evlenmelerinde aracılık yapmıştı.

  Peygamber Efendimiz, Hz. Hatice’nin kervanında Şam’a gidip geliyordu. Yine bir defa gidişinde Hatice (radıyallahu anhâ) Nefise’ye,Fahr-i Kâinat ile evlenme düşüncesini açmış; onunla istişare etmişti.Nefise (radıyallahu anhâ) de bu işe müspet baktı ve Efendimiz dönünce yanına giderek meseleyi ona açıp şöyle dedi:
  – Ya Muhammed, seni evlenmekten alıkoyan nedir? Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
  – Elimde evlenmeme yetecek kadar param yok, cevabını verdi.O:
  – Sen, evlenme hususunda mala, cemâle, şeref ve denkliğe çağrılmış olsan kabul eder misin, dedi. Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem):
  – O kimdir acaba, buyurdu. O:
  – İleri görüşlü, doğru fikirli, şerefini koruyan ve sağlam karakterli bir kadın olan Huveylid’in kızı Hatice’dir, dedi. Bunu duyan Resûllullah (aleyhisselâm):
  – Bu nasıl olur, diye hayretini ifade etti. Nefise (radıyallahu anhâ):
  – O iş bana düşen bir vazifedir, diyerek aracılık yapacağını söyledi.Bunun üzerine Efendimiz:
  – O halde, ben de dediğini yaparım, cevabını verdi.Nefise, böylece Hz. Hatice ile Efendimiz’in evlenmesinde dünürlük yaptı. Hatice Validemizle olan arkadaşlığını devam ettirerek sık sık onları ziyaret etti.

  Mekke’nin fethedildiği gün Müslüman olan Nefise’ye (radıyallahu anhâ), Resûlullah büyük hürmet gösterir ve ikramlarda bulunurdu.