Duanın bize ne gibi faydaları vardır

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Dua etmenin faydaları nelerdir kısaca

Kulların hallerini arz, başlarına gelen sıkıntı ve kederlerin çözümü için Allah Azze ve celle'den yardım ve destek istemek olan dua; aynı zamanda kullar için bir ibadet, Yaratıcı’ya yakınlaşma vesilesidir. Ayrıca Azze ve celle tarafından emredildiği gibi yapılan duaların kabul edileceği müjdesi de verilmiştir.

İbadetin özü

Duası olmayanların Allah Azze ve celle katında bir değerlerinin olmayacağı ilahi buyruğu da, duanın mümin kullar için ne denli değerli ve önemli olduğunu vurgulamıştır.
    Hakikaten de dua, kulun Cenab-ı Allah'a dilekçe sunması, durumunu arzetmesi, O’ndan içinde bulunduğu duruma karşı yardım ve lütuf istemesidir.

Duanın hakikati, Yaratıcı’ya muhtaçlık halinin açığa vurulması, güç ve kuvvetin Allah Azze ve celle'ye ait olduğunun kabullenilmesi, O’na karşı beşer olmanın küçüklük ve muhtaçlığının kabullenilmesi, Allah Teala’yı hamd ve sena etme, cömertlik ve keremi yüce zatına tahsis etme demektir. Bu da kulluğun ve ibadetin aslını oluşturur ve bundan ötürü Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) , “Dua ibadetin ta kendisidir.” ve “Dua ibadetin özüdür.” buyurmuştur.

Evet; Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) duanın ibadet olduğunu açıklamış, Allah Azze ve celle kendisine dua etmeyenleri kibirli kimselerden sayarak, onların aşağılanmış halde cehenneme atılacaklarını bildirmiştir.

Efendimiz Hz.; “Dua ibadetin kendisidir!” buyurdu ve: “Bana dua edin, icabet edeyim. Çünkü bana ibadeti (duayı) bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min, 60) ayetini okudu. (Taberani, Dua, hadis nr. 11)
    Bir Başka hadis-i şerifte ise, ayet-i kerimede sözü edilen ibadetin hangisi olduğunu soran sahabe-i kirama Hz. Muhammed (s.a.v), Bakara suresinin 186. ayetini okuyarak, açıkça bunun dua olduğunu bildirmiştir.

Duanın değerini bilmek

Allah Azze ve celle mümin kullar için duanın ne kadar değerli olduğunu belirtmiş, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de bunu vurgulu biçimde teyit etmiştir. Aynı zamanda dua kapısından girmenin kullar için büyük bir hayır ve rahmet olduğu bildirilmiştir.

Dua etmenin faydaları nelerdir kısaca.