Soru Dua nedir nasıl yapılır

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 27 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Dua nedir nicin ve nasıl yapılır

  Dua lügatte çağırmak demektir. Sonra dua, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya karşı yapılan niyaz ve temenni manasına kullanılmıştır.

  Dua, aciz olan kulun her şeye kadir olan Allahü Teala’dan ihtiyaç ve arzusunu, fiilen, kavlen (söz) ve halen yalvararak, ihlas ve ciddiyetle istemesidir.

  Dua, Allahü Teala’dan af, mağfiret, lütuf ve yardım istemektir ve Allahü Teala’ya imanın en büyük ve en güzel delillerindendir. Dua ile onun kulu olduğumuzu, ona karşı ihtiyacımızı göstermiş oluruz.

  Duanın hakikati, kulun rabbinden yardım istemesi ve onun yardım ve merhametine müracaat etmesidir.

  Dua, kulun Cenab-ı Hakk’ın varlığını, azametini, her şeye kadir olduğunu; kendisinin de aciz ve Rabb’ine muhtaç olduğunu itiraf etmesidir.

  Dua bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de dua lafzı çok kere ibadet manasında kullanılır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dua ibadettir.” buyurmuştur.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)’e uyarak her mühim işte kalb huzuru ile kabulüne inanarak ve son derece tevazu’ içinde yalvararak dua etmek gerekir. Her hayırlı işte yalvarmak ve dua etmekle emrolunmuşuzdur. Çünkü mümin, samimi dua ile yardıma, hayır ve berekete nail olur. Dua, birçok belayı kaldırır ve düşmanların şerrinden kurtarır.