Diller nasıl ortaya çıkmıştır?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 22 Şubat 2017 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Diller nasıl ortaya çıkmıştır?

  Dil insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal bir araçtır; dil kendi kuralları içerisinde yaşar ve gelişir. Bir milleti birleştirir, korur. Dil ne zaman ve ne şekilde ortaya çıktığı bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli antlaşmalar sistemidir.

  Her milletin, her kavmin kendine göre bir anlaşma sistemi olduğu gerçeğinden yola çıkarak, dünyada ne kadar kavim varsa o kadar dil vardır diyebiliriz, Nitekim, bugün ölü olan dillerle birlikte yeryüzünde yaklaşık olarak üç bin civarında dilin varlığından bahsedilmektedir, Ancak nüfus itibariyle yüz milyondan fazla kişi tarafından konuşulan dilleri saymak istersek bu sayının parmakla sayılabilecek kadar azalacağı görülecektir.

  Dilin nasıl doğduğu ve konuşmanın nasıl ortaya çıktığı konusunda dil bilimciler tarafından birtakım teoriler ortaya atılmıştır, Bunlardan bazılarına göre konuşma, insanın tabiattaki sesleri taklidinden ortaya çıkmıştır, Bazılarına göre ise bütün dünya dilleri tek kaynaktan doğmuştur,

  Dilin nasıl oluştuğunu kesin olarak bilebilmenin bir yolu yoktur. İzleri yarım milyon yıl öncesine kadar dayanan insan yaşamına bakıldığında insanların bu işi nasıl geliştirdiklerine dair bir kanıt bulunamamıştır. Bu kanıt boşluğunda bir çok teori ortaya atılmıştır.

  Diller Nasıl Oluşturulmuştur

  1- İlahi Kaynaklı :

  Allah Adem'i yaratmıştır ve Adem'in seslendirdiği her canlının ismi o olmuştur. Bu görüşe göre dil Allah tarafından insanlara verilmiştir. İncil'e göre; Her şey Allah tarafından verilmiştir. Tevrat; Hz. Adem tarafından verilmiştir. Kuran-ı Kerim de ise Hz. Adem'in nesnelerin adını koyduğu söylenmiştir.

  2- Sözlerin ve jestlerin birleşimi:Beden hareketlerini temel alan bu teoriye göre dil, fiziksel jestlerin ve ağız yoluyla üretilen seslerin arasındaki bağdan oluşmuştur. Buna göre insanlar önce iletişim için bazı jestler oluşturdular ve daha sonra zamanla bu hareketler ağızdan çıkan seslerle birleşti.

  3- Doğal ses kaynağı:Bu teoriye göre dil doğal seslerin taklidi şeklinde oluşmuştur. Mesela bomba “bom” diye patlaması sonucu bu ismi almıştır.

  4- Fiziksel uygunluk:Bu teoriye göre kelimeler insanların söyledikleri şarkılardan oluşmuştur. İlk insanlar güç işler görürken ritmik birtakım sesler çıkararak çalışmalarını kolaylaştırıyorlardı. Bu sesler daha sonra şarkılara ve kelimelere dönüşmüştür.

  5- Yansımaları temel alan görüş

  İlk insanlar, çevrelerindeki sesleri taklit ederek ilkel dilleri oluşturmuşlardır. Modern bütün dillerde doğal ses yansımalarına karşılık gelen kelimeler bulunmaktadır. Bu da yansıma teorisini desteklemektedir.

  Dünya dillerindeki yansıma sözcüklerde benzerlik vardır. İnsanlar doğadaki yansımaları taklit etmiştir. Örnekler;
  Türkçe: Hav hav
  Almanca: Waw Waw
  İngilizce: bow bow

  6-Ünlemleri temel alan görüş: İnsanlar üzülünce ve sevinince çeşitli sesler çıkarır. Dilde bu ünlemlerden oluşmuştur. Ancak bu teori mantıklı değildir. Çünkü toprak ve ateş gibi kelimeler ünleme girmediği için diller tam anlamıyla ünlemlerle oluşmuştur denemez. Bir başlangıç olabilir.