Soru Besmelenin anlamı (bismillahirrahmanirrahim)in nedir?

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 11 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Besmelenin anlamı (bismillahirrahmanirrahim)in nedir.
    Besmelenin anlamı (bismillahirrahmanirrahim)in nedir?

Besmele, “Bismillahirrahmanirrahim” ayeti anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla, esirgeyen ve bağışlayan Allah adıyla anlamına gelir. Besmele, Cenab-ı Allah’ı anmaktır. O’nun ismi ile başlamaktır. Sözlük anlamında geçen “besmele çekmek” ise bir işe başlarken ”Bismillahirrahmanirrahim” sözünü söylemek manasına geliyor. Besmeleyi çeken kişi yaptığı işin cinsine uygun bir takdir yaparak mesela; Allah‟ın adı ile bu işe başlıyorum, (başlamak anlamında), O‟nun adı ile yiyorum, O‟nun adı ile okuyorum tarzında Bismillahirrahmanirrahim ifadesini söylemiş olur.

Besmelenin Anlamı
    Her var olana, onu yaratmakla, her an varlıkda durdurmakla, yok olmakdan, korku ve dehşetden korumakla iyilik etmiş olan, bütün insanlara faideli şeyleri yaratıp haketmiş olan mü'minleri, afv ve inayet buyuran Allahü teala'nın ism-i şerîfidir. Arifler, Onu ilah olarak tanıdı. Alemler, Onun merhameti ile rızk buldu. Günah işliyenler, Onun rahmeti ile Cehennemden kurtuldu) anlamında. Cenab-ı Allah Kur’an-ı kerime bu üç ismi ile başladı. Çünkü, insanın üç hali vardır. Dünya, kabr ve ahiret halleri. İnsan, Cenab-ı Allah ( c.c.) ibadet ederse, dünyada işlerini kolaylaşdırır. Kabrde ona acır, ahiretde günahlarını afv eder.