Astım hastalığı ile ilgili bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Astım Tedavisi

Astım zaman zaman hava yollarını daraltan, nefes alıp vermeyi zorlaştıran bir hastalıktır. Bu hastalıkta hava yolları bazı uyaranlara karşı aşırı duyarlı hale gelmiştir. Bu uyaranları şöyle sıralayabiliriz: Ev tozu, ev tozu akarları (böcekleri), çiçek tozları (polen), küf, hayvan tüyü gibi allerjenler, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları, egzersiz; fazla koşup oynama, hızlı merdiven çıkma, sigara dumanı, parfüm sıkılması, hava kirliliği, soğuk hava veya hava değişimi

Astımlı kişi bu uyaranlarla karşılaşınca hava yollarını saran kaslarda kasılma olur. Hava yollarının içini saran zarda şişme, hava yollarının duvarı mukus dediğimiz yapışkan bir salgı salgılar. Bu salgı hava yollarını yer yer tıkar. Böylece akciğerlere giren hava daralan hava yollarından dışarı çıkarken zorlanır ve düdük, ıslık sesine benzer bir ses çıkarır. Bu duruma astım nöbeti denir.

Bu durumda önerilen ilaçları kullanmak ve yakınmalar düzelmezse hastaneye başvurmak gerekir. Çocuklarda astım hastalığı genellikle allerjiktir. Allerji en fazla %85- %90) ev tozu akarlarına karşı tespit edilir.

Astım Belirtileri

Ötme Sesi - Nefes verirken çıkan ıslığa benzer ses.
    Öksürük - Bir türlü kesilmeyen ve geceleri başlayan veya daha da kötüleşen bir öksürük
    Göğüs Darlığı - Göğsünüzün çevresi halatla sıkılıyormuş gibi bir his
    Nefes Darlığı - İncecik bir kamıştan nefes almaya çalışıyormuş, hatta hiç nefes alamıyormuş gibi bir his. Özellikle nefes vermekte zorluk.
    Yukarıda sayılan semptomlar doktorunuzun önerdiği tedavi planına uymadığınız (hatta bazen uyduğunuzda bile) durumlarda oluşabilir.

Astım Tedavisi

Astım tedavisinde ilk yapılacak olan sigaradan ve allerjiye neden olan faktörlerden uzak durmaktır. Ev akarlarına karşı evde nemin azaltılması, halıların ve tüylü oyuncakların kaldırılması, ahşap veya deri mobilya kullanılması tavsiye edilir.

Astım kronik bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavisi ömür boyudur. Astım hastaları hiç şikâyetleri olmasa bile astım ilaçlarını kullanmak zorundadırlar. Aksi takdirde her yeni "akut astım atağında" solunum yollarındaki iltihap daha da artacaktır.

Astım ilaçları başlıca iki çeşittir.
    - Hava yolunu genişletenler: Tıkanıklığı giderirler, nefes alıp vermeyi kolaylaştırırlar.
    - İltihap gidericiler: Hava yollarındaki iltihabın artmasına engel olurlar. Ancak iltihabı tamamen geçiremezler.

Tedavinin ihmal edilen ancak çok önemli bir tarafı da ilaçları doğru şekilde kullanmaktır. Pek çok astımlı kişi ilaçları yanlış manevralarla kullandıklarından tedaviden fayda göremezler. Astım ilaçlarını kullanmak zordur ve özel bir eğitim gerektirir. O yüzden doktorunuzdan ilaçların nasıl kullanılacağını size göstermesini isteyiniz.