Akrabalarla iyi geçinmenin faydaları

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Akrabalarla iyi geçinmenin faydaları

  Bizi insanın en büyük korkusu olan yalnız kalma korkusundan ailemiz kurtarır. En temel ihtiyacımız olan güven duygusunun yaşam boyu korunmasında da akrabalık ilişkilerinin çoğunlukla olumlu faydası vardır. Çağın hastalığı stres üzerine yapılan çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre yakınlarla kurulan iyi ilişkiler stres ve ondan kaynaklanan hastalıkları önlemede en güçlü etkendir.

  Allah hatırına akrabaları ile düzgün geçinmeye çalışan kişinin duyacağı vicdan huzuru bu çabasının en büyük ödülüdür. Bu kişi bilir ki Allah, akrabalık bağını sürdürenle irtibatını sürdürür, kim de onu koparırsa Allah da onunla ilişkisini koparır (Tirmizi, “Birr”, 16). Akrabalarıyla ilişkisini sürdürenin rızkı bol, ömrü uzun olur (Buhârî, “Edeb”, 12; Müslim, “Birr”, 20), kötü bir şekilde ölmekten korunur (İbn Hanbel, 1, 143).

  Ayet ve hadislerde akrabalar hakkında yapılan uyarıları topluca dikkate aldığımızda adeta cennetimizin anahtarının onların elinde olduğunu görürüz. Heleki akrabalarınız içinde şahsiyetine, bilgisine, görgüsüne güvendiğiniz kişiler varsa, zor günlerinizde size hep hakkı tavsiye edecek bu akraba-dostlar Allah’ın büyük bir lütfudur. Bu vicdani huzura ilaveten sağlam akrabalık ilişkileri kişiye köklülük duygusu yaşatır ve aidiyet ihtiyacının karşılanmasına yardım eder.

  Özellikle ilk gençlik yıllarında ailenin yakınlarla ilişkisinin sağlamlığı, genci birçok hataya düşmekten korur. Yakınların ilgisi ve dostluğu arayış içindeki gençleri yanlış ilişkilere düşmekten koruyan sağlam bir ağ örer.


  Her yaştan ve her seviyeden akrabanızla iyi ilişkiler geliştirebilmek için gösterdiğiniz çabalar iletişim becerinizi ve ifade gücünüzü geliştirir, bakış açınızı zenginleştirir. Dar kafalı ve dar gönüllü insanlar bu zenginlikten mahrumdurlar. Akla gelebilecek olumsuzluklara rağmen akrabası ile ilişkilerini iyi tutmaya çalışmak bir nevi duygu kontrolü gerektirdiğinden ciddi bir nefis terbiyesidir. Çoğu zaman akrabalarla ilşkileri korumaya çalışırken farkında olmadan kendimizi geliştiririz. Onlar sayesinde empati yapabilme,kendimizden farklı olan insanlarla geçinebilme, hoşlanmadığımız kişilerden dahi birşeyler öğrenebilme, kısacası her tip insanla asgari geçim yolunu kurup muhafaza edebilme becerisi kazanırız. İdare edilenlerden değil, idare edebilenlerden oluruz. Başkaları için fedakarlık yaptığımızı sanırken aslında en büyük iyiliği kendi özümüze yaparız. Başlangıçtaki fedakarlıkları göze alabilenler sonuçtaki başarının keyfini sürebilir, çoluğuna çocuğuna güçlü akrabalık bağları bırakabilmenin kıvancını yaşayabilirler.  Akrabalarla-iyi-geçinmenin-faydaları-300x193.