Soru Zülkarneyn Kimdir Hangi Kavme Gönderildi?

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Zülkarneyn Kimdir Hangi Kavme Gönderildi?

  Vehb (rahmetullahi aleyh) şöyle demiştir: Zülkarneyn (aleyhisselam) Rum ülkesindendi. Bazı görüşlere göre de Yemen’e bağlı ülkelerin birinden olup ismi Suayd’dır. Hak Teala’nın ihsan ve inayetiyle salih bir kişi oldu. Allah Teala ona şöyle buyurdu: Seni farklı dilleri konuşan dört ayrı kavme, kendilerini hak yoluna davete gönderiyorum. Doğudaki kavmin adı Nâsik, batıdaki kavmin adı Mensek, güneydeki kavmin adı Hâvil, kuzeydekilerin adı da Kâvil’dir. Yeryüzünün orta bölgelerinde ise cinler ve insanlar yaşar.

  Zülkarneyn (aleyhisselam), “Ey Rabbim! Hangi güçle onlarla mücadele edeyim? Onları hangi dille hakka davet edeyim?” diye sordu.

  Hak Teala, “Nuru ve zulmetli/karanlığı ve aydınlığı senin emrine verdim. Önünde nur, arkanda zulmet yürüsün ve sana itaat etsinler” buyurdu.

  Zülkarneyn-Kıssası.

  Hz. Zülkarneyn Kimdir ve Hangi Kavme Gönderilmiştir?

  Âlimler, onun peygamber olup olmadığı konusunda farklı görüşler ileri sürerler. Bazıları, adil ve salih bir hükümdar olduğunu söylemiştir. Adı iskender’dir, lakabı Zülkarneyn’dir . Kendisine “Zülkarneyn” denilmesinin sebebi, sağında ve solunda iki boynuzunun olmasıdır. Peygamber Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesselam), “İskender peygamber midir, değil midir? diye sorulduğunda, Resul-i Ekrem Efendimiz (sallallahu aleyhi vesselam), “Hükümdar idi, bütün yeryüzünü dolaşırdı” buyurdu.

  “Zülkarneyn (aleyhisselam) peygamberdir, hayır değildir” şeklinde, Lokman (Aleyhisselam) bahsinde olduğu gibi herhangi bir tartışmaya girmemeli, en doğrusunu Allah bilir” demelidir.

  Mücahid (radıyallahu anh) şöyle der: Yeryüzünün tamamına dört kişi hükümran olmuştur. Bunlardan ikisi mümin, ikisi de kafirdir. Mümin olanlardan biri Hz. Süleyman, diğeri de iskender’dir. Kafir olanlar ise Nemrud ve Buhtunnasır’dır.