Zilhicce ayında kılınacak namaz, duası fazileti

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 14 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Zilhicce ayında kılınacak namaz, duası fazileti

On Gecelerde Kılanı Hacılara Ortak Edecek Bir Namaz:

Hüseyn ibni Ali (ra.anh)nın babası Ali (ra.anh)dan rivâyetine göre, Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Zülhicce'nin onu girdiği zaman ibâdette gayretli olun, çünkü o günler Allâh-u Teâlâ'nın faziletli kıldığı ve gecesinin hürmetini gündüzünün hürmetine eş yaptığı günlerdir. Her kim on gecelerden birinde, gecenin son üçte biri kaldığında dört rekât kılar, her rekâtta bir Fatiha, birer Felak, Nas, üç kere İhlâs Sûresi ve sonra da Ayete'l-Kürsi okur ve bunu her rekâtta tekrar eder, namazını bitirince ellerini kaldırarak:

zilhicce ayında kılınacak namaz, duası fazileti.

Subhâne zil izzeti vel ceberût. Subhâne zil qudrati vel melekût. Subhânallâhil hayyillezî lâ yemût. Lâ ilâhe illâ hüve yuhyî ve yumîtü ve hüve hayyun lâ yemût. Subhânallâhi rabbil ibâdi vel bilâd. Velhamdülillâhi hamden kesîran tayyiben mübâraken alâ külli hâl. Allâhu ekberu kebîrâ. Rabbünâ celle celâluhû ve qudratühû bikülli mekân.

İzzet ve ceberût (ululuk ve büyüklük) sahibini tesbih ederim. Kudret ve melekût (güç ve eşsiz mülk) sahibini tesbîh ederim. Hiç ölmeyecek diri olan Allâh'ı tesbîh ederim. Ondan başka ilâh yoktur, O diriltir ve öldürür. Kendisi hiç ölmeyecek tek diridir. Kulların ve yurtların Rabbi olan Allâh'ı tesbih ederim.

Her hâlükârda bol, tertemiz ve bereketli tüm hamdler Allâh'a mahsustur. Allâh her şeyden çokça büyüktür. Rabbimiz'in celâli ve kudretinin eserleri) her mekânda (meydana çıkmaktadır.' der, daha sonra dilediği şeyle duâ ederse şüphesiz bu kimseye haram olan Beytullâh'ı haccetmiş, Nebî (Sallallahu Aleyhi ve sellem)in kabrini ziyaret etmiş ve Allah yolunda cihat etmiş kimseler kadar sevap ihsân edilir.

Bunu okuyan kişi Cenab-ı Allâh (c.c.) ne isterse mutlaka kendisine verilir. Bu namazı on gecenin her birinde kılarsa Cenab-ı Allâh-u Teâlâ onu Firdevs-i Alâ'ya yerleştirir, Kendisinden her günahı siler ve ona (bir münâdî tarafından): '(Geçmiş günahların silindi) amel işlemeye yeniden başla.' denilir.

Arefe günü olduğunda gündüzü oruca niyet eder, gecesinde de bu namazı kılar, bu duâyı yapar ve Cenab-ı Allâh ( c.c.) huzürunda çokça yalvarış-yakarışta bulunursa Allâh-u Teâlâ: 'Ey meleklerim! Şahit olun ki gerçekten Ben bu kulumu bağışladım ve onu Beytim'i hac yapanlara ortak ettim.' buyurur. Bunun üzerine melekler namazı ve duası sayesinde Allâh-u Teâlâ'nın bu kuluna verdiği nîmetlerden dolayı çokça sevinirler." ("Abdülkadir el-Geylânî, el-Ġunye, 2/40-41)

Son düzenleme: 14 Şubat 2019