Zikir Ve Fikir Ehli

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Hacı Bektaşi Veli bir sözünde “Allah'u Teala'ya giden yollar mahlukatın nefesi kadar çoktur” buyurduğu gibi Bektaşilik’ten başka bir çok yolların, değişik bir görüş ve inanışları da vardır. Ancak İslam'da değişmeyen hakikat şudur ki; Yol ancak Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın yoludur. Bu yol salikleri için inanç ve itikat, zikir ve fikir, Ehlibeyt'in, ehli sünnet vel cemaatin itikadı ve fikridir. Yani Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam inanç ve itikatları üzeredirler.

    Müslümanlar öyle müttaki, Zikîr ve Fikîr ile kalpleri meşgul olan ilâhi muhabbete dalmış kimseler vardır ki onların meclisinde bulunan, kıymetli sohbetlerinden, nasihatlerinden istifade eden kimseler daima uyanık halde yaşarlar. Dalalet ve günahlara düşmekten kurtulup manevî hayâtlarını sağlamlaştırmaya muvâffak olurlar.

    Bilakis gafil,şehvetlerine yenîk,eğlence ve oyun ile hayat sürenlerle düşüp kalkanlar da kendilerini günahlardan ve dalaletten kurtaramâzlar. Nihayetinde manevi hayatları söner gider, ebedi hüsrana uğrarlar ve buna göre daima yüksek ruhlu, Salih kişilerle arkadaş olmayı bir ganimet, selâmet ve saadet vesilesi bilmelidir.