Zemzem Suyu Nasıl İçilir

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Abdullah tarafından 22 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Kayıtlı Üye

  Zemzem Suyu Nasıl İçilir.
  Zemzem İçerken Okunacak Dua
  Zemzem Suyu içme adabı

  Peygamberimiz Hz.Muhammed S.a.v.

  İslâm dinine göre mukkaddes olarak kabul edilen Zemzem suyu birçok sahih hadiste işaret edildiği gibi şifadır kızlar...Zemzem Arapça bir kelime olup "alçak sesle konuşmak" demektir. Aslında atların çıkardığı alçak sese zemzem denir. Herhangi bir şeyi muhafaza etmek için de kullanılır...

  Zemzem Suyu içme adabı

  1- Kıbleye dönmek.
  2- Üç nefeste içmek.
  3- Her içişte besmele çekmek.
  4- Her nefesten sonra "Elhamdülillah” demek.
  5- Sağ el ile içmek.
  6. Zemzemi kaburga kemikleri arası doluncaya kadar yani, mümkün olduğu kadar çok içmek.
  7- İçtikten sonra duâ etmek.
  İbn-i Abbss Hazretleri şöyle nakl eder: Bir gün Rasûlüllah (s.a.v.) ile beraber zemzemin önünde idik. Bir kova getirilmesini emir buyurdular. Zemzem kuyusundan kova ile su çekildi. Kuyunun ağzına konuldu. Rasûlüllah Efendimiz (s.a.v.) besmele çekti, mübarek ağzını kovaya dayadı, uzun uzun yudumladı. Sonra başını kaldırdı. "Elhamdülillah" dedi. Üç defa aynı usûl tekrar etti. Sonrada şöyle buyurdu:
  "Münafıklar ile aramızdaki fark, münafıklar kaburga kemikleri arası doluncaya kadar içemezler. Sizler kaburga kemiklerinin arası doluncaya kadar için."
  Zemzem hürmeten ayakta içilir. Önce bir salat-ı enbiya okunur:

  اَللَّهُمَّ صَلّىِ عَلىَ سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍوَاَدَمَ وَنوُحٍ وَاِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى وَعِيسَى وَمابَيْنَهُمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالْمُرْسَلِينَ صَلَوَاةُاللَّهِ وَسَلَامُهُ عَلَيْهِمْ اَجْمَعِينَ


  "Allaahümme salli alaa seyyidinaa Muhammedin ve Eedeme ve Nuuhin ve ibraahiime ve Müüsa ve iisa vemaa beynehüm minen-nebyyiine vel murseliin. Salavaatullaahi ve selaamühüü aleyhim ecmeiin.


  Akabinde şu dua okunur:

  اَللَّهُمَّ اِنِّى اَسْئَلُكَ عِلْماً ناَفِعاً وَرِزْقاً وَاسِعاً وَشِفآءً مِنْ كُلِّ دَآءٍ وَسَقَمٍ بِرَحْمَتِكَ يَآ اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

  "Alllaahümme innii es'elüke ilmen naafian ve rızgan vaasian ve şifaaen min külli daain ve sekaamin birahmetike yaa erhamer-raahimiin.


  Manasi: Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım senden, menfaat veren (yararlı ) ilim, geniş rızık ve her derd ve hastalıktan şifa niyaz ederim..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ekim 2018