Zemzem Suyu Nasıl Bulundu? Kısaca Hikayesi

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 7 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Zemzem Suyu Nasıl Bulundu? Kısaca Hikayesi


  Hz. İbrahim Peygamber (a.s), Allah Teala emri üzerine eşi Hacer validemizi ve henüz süt emmekte olan oğlu Hz. İsmail’i (a.s) günümüzdeki zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı. O dönemde Mekke’de hiçbir insan yaşamıyordu. İçecek su bile bulunmuyordu.

  Hz. İbrahim (a.s), eşi ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar su bırakarak oradan ayrıldı. Yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu ıssız yerde kalmak Hz. Hacer’e çok zor geldi. Ancak kendilerini oraya bırakmasını Hz. İbrahim’e (a.s) Yüce Allah'ın emrettiğine göre endişeye gerek yoktu. Zira rızkı veren Yüce Allah elbette kendilerinin durumunu da görüyordu. Bir zaman sonra Hz. İbrahim’in (a.s) bıraktığı su bitti. Hz. İsmail (a.s) ağlamaya, su istemeye başladı.

  Annesi ne yapacağını şaşırdı. Birini görebilmek ümidiyle Safa Tepesi’ne çıktı. Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başladı. En son Merve Tepesi’ne çıktığında bir ses işitti,

  Hz. Cebrail’i (a.s) gördü ve çok sevindi. Suyun aktığını görünce “Dur, dur!” manasında “Zem, zem!” dedi. Böylelikle oradan çıkan mübarek suyun adı zemzem olarak kaldı.
  Hz. Hacer, su akmasın diye önünü kesip havuz gibi biriktirdi. Bir taraftan da testisini doldurdu. Testisi dolduktan sonra sudan içerek Hz. İsmail’i (a.s) emzirmeye başladı. Bu arada Cebrail (a.s), Hz. Hacer’e hitaben, “Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız.’ diye korkmayın. İşte şurası Beytullah’ın (Kâbe’nin) yeridir. O beyti, şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez.” dedi.