Zemzem suyu içenin edeceği dualar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 25 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Zemzem suyu içenin okuyacağı dualar

  Cabir radıyallahu anh'den rivayetimize göre, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem, "Zemzem suyu, içildiği maksad içindir" buyurdu.

  Alimler ve ermişler, bu hadisle amel ettiler ve zemzem suyunu kendi büyük maksadları için içtiler ve maksatlarına erdiler. Alimler şöyle söylediler: "Mağfirete ermek, hastalıktan şifa bulmak ve bunlara benzer bir gaye için içen, içerken:

  Allahümme innehu belağanî enne Resulallahi sallallahu aleyhi ve selleme kaale mâu zemzeme limâ şüribe lehü. Allahümme ve innî eşrabühu litağfira tî ve iitef'ale bî keza ve keza fağfirlî ev if'al.

  "[Allahım! Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellemin: (Zemzem suyu içildiği maksad içindir.) buyurduğunu haber aldım. Allahım! Ben de beni affetmen ve bana şunu bunu yapman için içiyorum. O halde beni affet (veya) istediğimi yap]" demeli veya,Allahümme innî eşrabühu müsteşfiyen bihi feşfinî.

  "(Allahım! Onunla şifa istiyerek içiyorum, bana şifa ver.]" demeli, yahut da bunlara benzer bir şekilde dua etmelidir." Allah daha iyi bilir.

  Mekke'den ayrılıp kendi yurduna dönmek istendiği zaman veda tavafı yapmalı, sonra Mültezem'e gelip ona yapışarak ve şöyle dua etmelidir:

  Allahümmel beytü beytüke vel abdü abdüke vebnü abdike vebnü emetike hameltenî alâ mâ sehharte li min halkıke hatta seyyertenî fi bilâdike ve bellağtenî bini metike hattâ eantenâ alâ kazaai menâ-sikike fein künte razıyte annî fezded annî rızan ve illâ femünnel âne gable en yen'ha an beytike dârî, hazâ avânün sırâfî in ezinte li gayra müstebdilin bike velâ bibeytike velâ râğıbin anke velâ an beytike. Allahümme fe ashıbnil afiyete fi bedenî vel ismete fi dînî ve ahsin münkalebî verzüknî ta'ateke mâ ebkaytenî vecma' lî hayrayil ahırati ved dünya, inneke alâ külli şey'in kadiyr.

  "[Allahım! Bu beyt, senin Beyt'indir, ve bu kul, senin kulundur, kulunun oğlu ve kadın kulunun çocuğudur. Bana itaat ettirdiğin yaratığının sırtına beni bindirerek memleketlerini dolaştırdın ve ni'metinle ulaştırarak hac ibadetini yerine getirmeme yardım ettin. Benden razı oldunsa bana olan rızanı arttır, yoksa, senin evinden uzaklaşmadan evvel şimdiden (razı ol). Bana izin verirsen şimdi, seni ve evini (hiç bir şeye değişmeyerek) ne de senden ve evinden vazgeçmeyerek ayrılacağım zamandır. Allahım! Vücudumda afiyet ve dinimde ismeti (dine aykırı hallerden sakınmayı) bana arkadaş et ve dönüş yerimi iyileştir. Beni yaşattıkça, tâatini bana nasib et ve dünya ile ahiretin hayırlarını bana birleştir. Sen her şeye muktedirsin."

  Diğer dualarda geçtiği gibi, bu duaya da Allah Teâlâ'ya sena etmek ve Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem'e salât getirmekle başlamalı ve onlarla- bitirmelidir. Hayızlı kadın için müstehab olan ise, Mescid'in kapısında durmak, bu duayı okumak, bundan sonra ayrılmaktır. Allah daha iyi bilir.