Zekatın Toplumsal Faydaları

Konusu 'Zekat vermek' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Zekatın Topluma Yararları

  Zekât "ın
  sözlük anlamı; artma, çoğalma ve temizliktir. Dindeki anlamı ise, müslüman zenginlerin yılda bir defa mallarının bir bölümünü yoksullara vermeleridir.
  Her şeyden önce bir çok ibadette olduğu gibi zekat ibadetininde yerine getirilmesinin nedeni Allah'ın emretmiş olmasıdır. yaptığımız pek çok ibadetin hem bireysel hem de topsulsal faydaları vardır.yüce Allah herşeyi hikmetle yaratır. fakat bizler ibadetlerimizi bu hikmetler için yapmayız.
  Zekât , İslâm'ın beş temel ibadetinden biridir. Kur'an-ı Kerim'in pek çok yerinde zekât , namaz ile birlikte anılmış,Namazı kılınız, zekâtı veriniz buyurulmuştur.
  Zekât , bizi cimrilikten korur. Zenginlerde şefkat ve merhamet duygusunu geliştiren zekat , sosyal bir ibadettir. Zekat sayesinde toplumda kıskançlıklar ortadan kalkar. Kendilerine yardım eden zenginlere karşı sevgi ve saygı duyguları taşırlar. Böylece toplumda birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları kuvvetlenmiş olur. Zekât nedeniyle paranın ve servetin belli kimselerin eli altında toplanması önlenerek, ekonomik denge ve adaletli paylaşım sağlanır.