Zekatın toplumsal faydaları nelerdir? Peygamberimizin hayatından örnek vererek açıklayınız

Konusu 'Zekat vermek' forumundadır ve Lasey tarafından 30 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Zekatın Toplumsal Yararları Nelerdir Kısaca

Zekat toplum içerisinde ekonomik eşitliği sağlamaktadır özellikle toplumun fakir, yoksul, borçlu ve çaresiz durumdaki kesimine katkıda bulunur. Zekat sayesinde insanlar bencillikten, cimrilikten ve fakirlikten korur. Kalplerde merhamet, hürmet ve sevgi tohumlarını yeşertir. Toplumda birlik ve beraberliği, güven ve huzur ortamını temin eder. Her iki cihanın saadetini sağlar.

Peygamberimizin hayatından zekat

Sevgili Peygamberimizin hayatı, yardım ve infak örnekleri ile doludur. O, her zaman çevresindeki insanlara yardım eder ve onları sıkıntılarından kurtarırdı. Eline ne zaman bir şey geçse onu hemen muhtaçlarla paylaşırdı. Allah Resulü’nden bir şey istendiğinde “Hayır” dediği görülmezdi.13 Bununla birlikte “Ben ancak paylaştırıcıyım, veren ise ancak Allah’tır.” (Müslim, Zekat, 33.) diyerek gerçek mal sahibinin ve tüm canlıların rızkının Allah’a (c.c.) ait olduğunu söylerdi.