Zekatın Önemi Nedir Kısaca

Konusu 'Zekat vermek' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Zekatın Önemi Nedir Kısaca
  zekat-onemi.

  İslamda zekatın önemi, Zekatın Önemi, Zekatın Önemi kısaca, Zekatın Önemi nedir


  İslam’ın beş şartından biri olan zekat, mal ile yapılan bir ibadettir. Zekat, Türkçe’de “arındırma ve bereket” anlamlarına gelir. Dinimizde ise Allah’ın (c.c)koyduğu ölçülere göre zengin olan müslümanların, seneden seneye malının ve parasının kırkta birini fakir durumunda olan Müslümanlara vermesi anlamına gelir.

  Dinimizce zengin sayılan müslümanların yılda bir defa zekat vermesi farzdır. Zekat, fakirlerin zenginler malı üzerinde olan hakkıdır. Bu sebeple zekatını vermeyen kimseler, hem Allah Teala’nın emrine karşı gelmiş hem de fakirin Hakkı’na girmiş olur.

  Zekat, Kur’an-ı Kerim’de seksenden fazla yerde namaz ile birlikte geçmektedir. Namaz ve zekatı, sevgili Peygamberimiz (s.a.v) de birlikte kullanmıştır. İşte tüm bunlar, zekatın dinimizde ne kadar çok önemli bir ibadet olduğunu gösterir.

  Aynı zamanda kalbi cimrilikten, malı fakirin hakkından temizler, zenginlerde şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.. Zekat vermenin sayesinde fakirlerin kalbindeki haset etmek ve kıskançlık gibi kötü duygular ortadan kalkar; fakirler, kendilerine yardımda bulunan zenginlere sevgi ve saygı besler, böylece toplumda birlik ve kardeşlik kuvvetlenir.

  Varlıklı kimseler, ihtiyaç sahibi olanlara zeketlarını düzenli bir şekilde verdiğinde, toplumu rahatsız eden sosyal bir hastalığı tedavi edilmiş olur, Ayrıca Allah’ın rızasıyla beraber insanların sevgisini de kazanmış olurlar. Neticede insanlar birbirine sevgi ve saygı duyar, karşılıklı güven oluşur, kıskançlıklar ortadan kalkar ve sosyal huzurlu-mutlu bir toplum meydana gelir.