Zekat vermede yanılma

Konusu 'Zekat vermek' forumundadır ve Lasey tarafından 14 Nisan 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Zekat mükellefi zekatı, gerçekten onu hak edenleri araştırıp bularak vermelidir. Mükellef bu konuda gereken titizliği göstermez ve zekatını ehil olmayana verirse borcundan kurtulmuş olmaz, zekatını yeniden vermesi gerekir; çünkü zekata ehil olan kimseyi araştırmada kusur etmiştir.

  Zekat mükellefi, gereken araştırmayı yapar, fakat fakir zannederek zekat verdiği kişinin zengin veya gayri müslim olduğu ortaya çıkarsa Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed'e göre onun yeniden zekat vermesi gerekmez. Ebû Yûsuf'a göre, zekatını yeniden vermesi gerekir.

  Malikîler'e göre ise mükellef zekatını araştırma ve incelemeden sonra ehil olduğunu zannettiği kimseye verir, sonra onun mesela zengin veya gayri müslim olduğu ortaya çıkarsa, zekat malı tüketilmeyip geri alınması mümkünse geri alır, yoksa bedelini alır. İki durumda da mükellefin yeniden zekat vermesi gerekir.

  Şafiî mezhebinde yerleşik görüşe göre, insanın borcunu alacaklıya değil de başkasına ödediği zaman nasıl borcu düşmezse aynı şekilde zekat borcu da ehline ödenmediğinde mükellefin borcundan düşmüş olmaz.