Soru Zekat nedir? Hangi durumlarda verilir? Zekat vermemenin cezası varmıdır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 20 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Zekat nedir? Hangi durumlarda verilir? Zekat vermemenin cezası varmıdır?

  Zekât, Dinimizin buyurduğu, şartlarını taşıyan herkesin yapmakla farz kılındığı ibadettir.

  Zekat verecek olan kişinin, öncelikle müslüman olması, özgür olması, ergenlik çağına gelmiş olması ve zekatı verebilmek için belirli bir mala sahip olması gerekir.

  Zekat kimlere verilir?

  Fakirlere,dilencilere, borcu olanlara,seferi sayılanlara, ve Allah'ın rızasını gözeterek vatanı, bayrağı uguruna savaşanlara verilebilir. Ancak anne-baba,akraba, zenginlere, müslüman olmayanlara ve eşler birbirine zekat veremez.

  Zekât vermek dinimiz için çok önemlidir. Pekala bizler hangi mallarımızın zekât olarak verilmesi gerekmeyen şeyler nedir?

  Oturduğumuz ev, evimizde kullandığımız eşya, otomobil, altın, Ziynet eşyaları vs..gibi eşyalar zekât olarak verilmesi gerekmeyen eşyalardır.

  Aslı ihtiyaçlar dışında nisab miktarı mala sahip olan , altında 20 miskal (80.18 gr), devede 5, sığırda 30, koyun ve keçide 40 adettir. Ve bu sebeple zengin sayılan Müslüman'ın, bu zenginliği üzerinden bir tam yıl geçtiğinde dinî yükümlülük gereği zekât olarak vermesi gereken miktarın adıdır.


  Zekat verenin mükafatı nedir?


  Rabbimiz Bakara surende;

  Şüphesiz iman edip, Salih amel işleyen, namazını dosdoğru kılan ve zekâtını verenlerin mülakatlarınin kendi katında olduğunu belirtmiştir (Bakara Suresi 27

  Peygamber Efendimiz de (s.a.v);

  Müslümanlığın tamamlanması, mallarınizin zekâtını vermekle olur
  Ve; Mallarınızı zekat ile sağlam bir şekilde koruma altına alınız buyurmuştur.


  Peki maddi durumumuz iyi olduğu halde zekat vermemenin hükmü nedir?

  Rabbimiz zekât verebilecek şartları taşıyıp,ancak bunu yapmayanlar için hem Ahiret hayatında hemde şuan yaşadığı dünya hayatında çok çetin bir azab olacağını söylemiştir.


  " O kimseler ki, altını ve gümüşü biriktirip, biriktirdiği Altını ve gümüşü Allah yolunda harcamazsa (zekat vermez) işte onları azabımla müjdele buyurmuştur.

  Tevbe suresinde;

  o gün bunlar cehennem ateşinde kızdırılacak onların alınları, sırtları dağlanacak, işte bunun sebebi zekâtını vermeyip kendinizin yediği şeylerdir. Hadi tadın bakalım, biriktirip saklandığıniz şeyleri Tevbe suresi (34-35) buyurmuştur.


  Al-i İmran suresi;

  Allah'ın onlara kendi nimetlerinden verdiği şeyleri cimrilik edip zekâtını vermeyenler,bunun kendilerinin yararına olduğunu sanmasınlar . Bu onlar için bir şerdir. Cimrilik ettikleri herşey onların boyununa dolanacaktir. Al-i İmran suresi (180)