Zekat İle İlgili Güzel Sözler

Konusu 'İslami dini sözler' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Peygamberimizin Zekat İle İlgili Güzel Sözleri

  [Kim malının zekatını sevab umarak verirse, ona sevap verilir Kim de zekatını vermezse biz zekatı ve malın yarısını [cezalı olarak, zorla] alırız Bu, Rabbimizin kesin kararlarından biridir Al-i Muhammed’e ondan bir hak yoktur]

  Hz Abbas [r.anh ], Resulullah [s.a.v.]’a hayırda acele etmek maksadıyla daha senesi dolmadan, erken vakitte zekatın verilmesi hususunda sormuştu Resulullah [s.a.v.] bu hususta ona müsaade etti.

  -Sen, Ehlikitap olan bir topluma gidiyorsun. Onları davet edeceğin ilk şey, Allaha ibadettir.Onu bilip anladıklarında, Allahın günde beş vakit namazı farz kıldığını bildir.Bunu kabul edip uygulamaya başladıklarında, Allahın, onlara, mallarından, zenginlerden alınıp, fakirlere verilecek olan zekatı farz kıldığını bildir.Zekat alırken, halkın gözünde kıymetli olan mallarından uzak dur.Zulme uğrayanın bedduasından da kaçın. Çünkü, onun bedduası ile Allah arasında hiçbir perde yoktur.

  Hz. Peygamber [s.a.v.] buyurdular ki: "Sizi [ticari olmayan] atın ve kölenin zekatından affettim, öyle ise gümüş paralannızın zekatını verin. Bunun her kırk dirhemine bir dirhem vereceksiniz. Ancak yüz doksan dirheme zekat düşmez, 200 dirheme ulaştı mı beş dirhem verilecektir."


  -Kıyamet gününde, fakirlerden dolayı zenginlerin vay haline! Çünkü onlar şöyle diyecekler:Ey Rabbimiz! Bu zenginler bize haksızlık ettiler. Senin, bizim için onlara farz kıldığın hakkımızı vermediler.Allah teala da şöyle diyecektir:
  İzzetim ve Celalim hakkı için, sizi yaklaştıracağım, onları uzaklaştıracağım.
  Resulullah [sav] buyurdular ki: "İslam'da ne [zekatı] ayağa getirme, ne [zekat için] uzağa gitme, ne de şiğar [mehre bedel nikahlama] vardır."

  -Allah Resulu bize fitre sadakasını zekat ayeti inmeden önce emretmiştir. Zekat emri geldikten sonra, onu vermemizi bize ne emretti, ne de yasakladı. Ama biz gene de veriyorduk *

  -Sadaka, Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölüme engel olur.

  -Kulların sabaha kavuştuğu hiçbir gün yoktur ki, iki melek inip, biri: Allah’ım Allah için veren kimsenin verdiği malın yerine daha iyisini ver!
  Öbürü: Allah’ım Vermeyip, elinde tutanın malına telef ver demesinler.
  - Gerçek fakir, bir veya iki lokma, ya da bir veya iki hurma ile baştan savulan değildir, asıl fakir, ihtiyacını giderecek bir şey bulamayan, kendisine sadaka verilmesinin zarureti bilinmeyen ve kalkıp insanlardan da dilenmeyen kimsedir

  -Bir Müslüman, sevabını Allahtan umarak çoluk çocuğuna bir harcama yaparsa, bu onun için bir sadaka olur.

  -Allah için vermekle mal eksilmez.Allah, affeden kulunun şerefini daha da artırır.Allah için tevazu göstereni, Allah daha da yükseltir

  -Yüksek el, alçak elden daha hayırlıdır. Bakmaya yükümlü olandan başla. En hayırlı yardım, ihtiyaç dışındakinden verilendir.Kim iffetli davranmak isterse, Allah onu iffetli kılar.Kim insanlardan bir şey beklemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez.
  -Yarım hurma ile de olsa ateşten korunun. Bunu da bulamazsanız, gönül alıcı güzel sözler söyleyin *

  -Veren el, en yüksek eldir. Bakmakla yükümlü olduklarından başla: Annen, baban, kız kardeşin, erkek kardeşin, sonra sırasıyla öbür yakınların *

  -Her Allahuekber bir sadaka, her elhamdülillah bir sadaka, her la ilahe illallah bir sadakadır. iyiyi önermek bir sadaka, kötüden alıkoymak bir sadakadır. Birinizin, hanımıyla münasebet kurmasında bile bir sadaka vardır.Dediler ki:Ey Allahın Resulu! Birimiz hanımı ile cinsel ilişkide bulununca sevap alır mı? O, şehvetini haram yollardan giderdiği zaman günah almaz mı? işte bunun gibi, şehvetini helal yollardan tatmin ederse, bu onun için bir sevap olur.