Zamanı İyi Kullanmakla İlgili Yazı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Zamanı İyi Kullanmakla ile İlgili Yazı

Zamanı İyi Kullanmak
    Bazen uçar gider, bazen de sürünür gibi yavaş hareket eder... Ama sürekli geçer gider... Hesaplarız, saklarız, harcarız, onunla yarışırız, ama durduramayız. Zaman, atomu parçalayan, evreni keşfeden, genetik kodları çözen bilimadamları için hala bir sırdır. Zaten üzerinde fazla da düşünmezler.

St. Augustine ‘‘İtiraflar’’ adlı kitabında, zaman için ‘‘Kimse sormazsa onu biliyorum, ama birisi, bildiğini bana da söyle derse, bunu yapamam’’ diyor. Günümüz bilimadamları da sanırız zamanı St. Augustine'den daha iyi açıklayamaz.

Aslında dünya üzerindeki zaman dilimlerini 1883 yılında demiryolu şirketleri ortaya çıkarmıştır. Ardından da fabrikalar işlerin düzenini korumak için zamanı yeniden ‘‘ayarlamıştır.’’ Zaman dilimlerinin başladığı yer kabul edilen Greenwich Rasathanesi'nin Genel Müdürü Cristen Lippencott, ‘‘Saman bileğimizde bulundurduğumuz saat değildir. Kültürel bir olgudur’’ diyor.

Doğrudur. Örneğin zaman bir dairedir. Her gün, her yıl, her asır, başladığı yere geri döner. Hindu inanışına göre, reenkarnasyon gibidir. Kızılderililer ve eskimo inanışlarına göre de bir dönencedir. Daire şeklinde hareket eder. Günümüz Batı kültürlerinde ise zaman bir doğru şeklindedir.

Batı költürlerinde, zamanın düz bir çizgi gibi ilerlemesine de teknoloji neden olmuştur. Tren şirketleri, fabrikalar insanların organize olması yani aynı anda işe başlaması ve aynı anda sona erdirmesi için zamana büyük önem vermiştir. Saniyeleri bile hesaplayan hassas saati 18'inci yüzyılda icat eden Joseph Harrison'a en büyük ödülü de dönemin İngiliz Denizcilik Dairesi vermiştir. Çünkü bu saat o dönemde en çok gemi seferleri için kullanıldı.

Şimdi 2000 yılına gireceğiz. Bu ne anlama geliyor? Fizikçiler için bir hiç. Kültürel değerden başka bir anlamı yok. Milenyuma gireceğiz ama zaman var mı yok mu hala bilinmiyor. İronik bir yaklaşımla bilinen tek şey, kafalarını zaman üzerine patlatan bilimadamlarının da saatler yeni binyıla yaklaşırken geri sayıma katılacakları ve yeni yılı dans ederek kutlayacakları...