Yusuf aleyhisselam hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hz Yusuf hayatı

  Hz.Yakub'un oğludur. Annesinin ismi Rahil’dir. İsrailoğullarından Yakub aleyhisselamın neslinden gönderilen ilk peygamberdir.Hz. Yusuf'un on iki kardeşdiler. Yusuf mükemel güzel ve son derece zeki idi. Babaları Hz. Yakub en çok Yusuf'u seviyordu. Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyorlardı.Hz.Yusuf bir gece rüyasında on bir yıldızın, Güneş ve ayin kendisine secde ettiklerini gördü. Bu rüyayı babasına anlattı. Babası rüyanın, Hz. Yusuf'un büyük bir adam olacağına işaret olduğunu anladı ve Hz.Yusuf rüyasını ağabeylerine anlatmamasını tembihledi. Ancak, ağabeyleri bundan haberdar oldular ve Yusuf'u öldürüp bir yere atmayı planladılar. Babalarından izin alarak, gezip eğlenmek bahanesiyle Yusuf'u alıp kırlara,götürdüler. Onu bir kuyuya attılar, gömleğini da kana bulayarak, "Yusuf'u kurt kaptı" diye babalarına yalan söylediler.Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Register or Login

  Kuyunun yanından geçmekten olan bir kafile Yusuf'u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır'a götürdüler. Orada az bir fiyatla onu Aziz (maliye bakanı)'e sattılar.

  Azz'in hanımı Hz.Yusuf'a göz koydu. Onu kendisiyle beraber olmaya çagırdı. Hz.Yusuf bunu kabul etmeyince, ona iftira edip kocasına şikayet etti ve hapse attırdı.

  Hz. Yusuf senelerce hapiste kaldı. Orada hükümdarın şerbetçisi ve aşçısı ile tanıştı. Onların gördükleri rüyaların yorumunu yaptı. Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise öldüreceğini söyledi. Sonunda dediği çıktı. Hz. Yusuf, kurtulana, kendisini efendisinin yanında anmasını istedi.

  Hükümdar bir gece rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak istedi. Hz. Yusuf'un rüya yorumu yaptığını örgendi ve onu hapisten çıkarıp, rüyasını anlattı. Hz. Yusuf, yedi sene bolluk olacağını, peşinden gelen yedi senenin ise kıtlıkla geçeceğini söyledi. Bunun üzerine hükümdar, Hz. Yusuf'u maliye bakanlığına getirdi. Hz.Yusuf bolluk yıllarında bütün ambarları zahire ile doldurttu; kıtlık yılları gelince bu zahireyi halka dağıtmaya başladı. Ayni kıtlık, Hz. Yusuf un babasının memleketi olan Ken'an diyarında da yaşandı.

  Hz.Yusuf 'un kardeşleri de zahire almak için iki kez Ken'an ilinden Mısır'a geldi. Sonunda Hz.Yusuf kardeşlerine kendini tanıttı ve onları affettiğini belirterek, "Bugün azarlanacak değilsiniz, Allah sizi bağışlar, o merhametlilerin merhametlisidir" (Yusuf, 92) dedi. Hz.Yusuf , babası, annesi ve kardeşlerinin tamamını Mısır'a davet etti.

  Ailesi Mısır'a vardığında Hz.Yusuf anne ve babasını tahta oturttu; diğer on bir kardeşi ise Hz. Yusuf'un önünde eğildiler. O zaman Hz.Yusuf ; "Babacığım, işte bu vaktiyle gördüğüm rüyanın çıkışıdır; Rabbim onu gerçekleştirdi. şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni hapisten çıkaran, sizi çölden getiren Rabbim, bana pek çok iyiliklerde bulundu. Doğrusu Rabbim, dilediğine lütufkardır. O şüphesiz, bilendir, hakimdir" (Yusuf,100) dedi. Bu şekilde İsrail oğulları, Filistin'den Mısır'a gelip yerleşmiş oldu. Bir süre sonra Hz.Yakub vefat etti. Hz.Yusuf , Allah Teala'ya söyle münacatta bulundu: "Rabbim, bana hükümdarlık verdin, rüyaların yorumunu öğrettin. Ey göklerin ve yerin yaratanı! Dünya ve ahirette koruyanım sensin! Benim canımı, Müslüman olarak al! Ve beni iyilere kat!" (Yusuf, 101). Hz.Yusuf 'un hayat hikayesi Kur'anı Kerim'de "Ahsenü'l-Kasas, Kıssaların en güzeli" ünvanını aldı. Pek çok olayları içeren bu hayat hikayesi için Allah Teala söyle buyurdu: andolsun ki, Yusuf ve kardeşlerinin olayında, soranlara nice ibretler vardır" (Yusuf, 7).

  Hz.Yusuf 'un vefat ettiği yer,bir rivayetlere göre, İbrahim (a.s)'in bulunduğu Kudüs yakınlarında Halilü'r-Rahman kasabasındadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Ekim 2016