Yolculukla İlgili Hadisler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Adile tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yolculukla İlgili Hadisi Şerifler


  Ebu Hureyre radıyallâhu anh anlatıyor: buyurdular ki: peygamberimiz(s.a.v)Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.

  Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: Resûlullah Kocası gurbette olan yabancı kadınların yanına girmeyin. Zira şeytan, herbirinizin içinde, vücudunuzda kanın dolaştığı gibi, kendisini hissettirmeden dolaşır" buyurdu. Biz atılıp sorduk: Sende de dolaşır mı? Bende de dolaşır, ancak Allah bana yardım etti de şeytanım müslüman oldu."

  Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: peygamberimiz(s.a.v) buyurdular ki: yolculuktan dönünce ailene gece vakti gelme, ta ki kocasını bekleyen kadıncağız usturasını kullansın, dağınık saçlarını tarasın.

  Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: peygamberimiz(s.a.v) onları yolculuktan dönenleri, kadınları ihanet zannı altında tutmuş ve açıklarını aramış olmaları için, evlerinin kapılarını geceleyin çalmaktan nehyetti.

  Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: peygamberimiz(s.a.v) buyurdular ki: Yolculuk azabtan bir parçadır, herbirinizin yiyeceğine, içeceğine, uykusuna mani olur. Öyleyse işini bitiren ailesirıe dönmede acele etsin.