Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yılbaşını kutlamak günah mıdır?

  Yılbaşını hristiyan alemiyle birlikte kutlamak da büyük günahlardan biridir ve müslümanların kaçınması gerekmektedîr.

  Noel Baba, Yılbaşı, Christmas bayramı gibi başka dinlerin alameti, sembolü olan günlere ve o günü tazim ve kutlama niyetiyle katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek ve yine aynı amaçla hindi vb. almak, yemek, ziyafet çekmek, aynı amaçla bu tür kutlamalara katılmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara elbise almak ve pişirdikleri yemekleri pişirmek caiz değildir.

  Nitekim Hazreti İsa’in doğumu ile Hazret-i Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in hicretine başlangıç olan yılbaşlarında, dindar olanla olmayanın yaşayışını ibretle seyrediyorsunuz ve dindar olanlar, yılbaşı gecelerinde düşünüyorken, şuur altında bile olsa diyorlar ki:

  — Yılbaşı gecesînin anlamı, sayılı ömür senelerinin birînin daha bitmesi ve ölüm denen kesîn akıbete biraz daha yaklaşılması, gençlik günlerinin tükenip ve de ihtiyarlık demlerinin gelmesi demektîr. Ancak her yılbaşında siyah saçlara biraz daha aklar düşüyor, akların sayısı da biraz daha çoğalıyor.

  Öyle ise, böyle gecelerde daha çok sefalete, daha çok sefahete düşmek yerine daha çok ahirete, daha fazla ebedi aleme meyilli olmak lâzımdır. Çünkü bu hızlı gidiş, - ister ikrar et, ister inkâr – kabir’e, öteki dünyaya doğrudur.