Yılbaşı Kutlamak Günah mı?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin  Dinimizde Yılbaşı Kutlamak Günah mı?  Noel Baba gününde ve Hristiyanların diğer bayram günlerinde onlara ayak uydurmak gayesiyle, onların yaptıklarını yapmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara kıyafet almak vede pişirdikleri yemekleri pişirmek caiz değildir
  Hepimiz Müslümanız Elhamdülillah Ama hepimiz Müslümanlığımızın icabını yaşamıyoruz maalesef..
  Peygamberimiz [s.a.v] bir ramazan ya da kurban bayramı günü Hz. Ebu Bekir’e [r.a] şöyle demiştir: “Muhakkak ki her toplumun bayramı vardır. Bu da bizim bayramımızdır. [el-Buhari, Muslim]
  Yine Peygamberimiz [s.a.v] şöyle buyurmuştur: “Kim bir topluluğa benzemeye çalışırsa o da onlardandır.”
  [Ebü Davud, sahih]
  Noel, Paskalya, Hıdırellez, Nevruz, bağımsızlık bayramı gibi bayramlar İslam’da yoktur. Yüce Allah onların yerine bize Ramazan Bayramı’nı ve Kurban Bayramı’nı vermiştir.Müslüman kişi, İslam dışı dinlerce kutsal sayılan günlere özel hediyeleşmeler, toplantılar, törenler, eğlenceler düzenlememeli ve bunlara katılmamalıdır. Yoksa hangi dinin bayramını kutluyorsa o dinin mensubu olduğu kabul edilir.
  Yılbaşı gibi başka inançların şiari olan günlere, o güne tazîm ve kutlama maksadıyla katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi ve bunabenzer yemek, ziyafet çekmek, aynı maksatla bu tür kutlamalara katılmak küfürdür. Bunu yapmış ve tevbe etmemiş bir insanın imanından, nikahından, ibadetlerinin boşa gitmesinden korkulur.
  Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz CENAB-I ALLAH, zalim kavmi doğru yola iletmez!