Yılan Yastığı çiçeğin yararları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Yılan Yastığı bitkisi faydaları nedir?

  Yılanyastığıgiller familyasındandır. Diğer isimleri Yılanbıçağı, Yılan kavı, Yılan ekmeği, Fil kulağı, Buzağı otu.
  30-50 cm boylarında, yumru koklu, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Uzun saplı, krem ya da beyaz damarlı, üçgensi yaprakları vardır. Nisan-mayıs aylarında dişi çiçekler altta, erkek çiçekler üstte ve onları saran bir yaprakla çomaksı bir çiçek durumu çıkarırlar. Sonbaharda mısır koçanını andırır kırmızı darı gibi meyveler ortaya çıkar.
  Anayurdu Kuzey Afrika ve Avrupa'dır. Deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliğe kadar olan gölgeli ve serin yerlerde, çalılıklarda, hendeklerde bulunur. Dikkat, taze yapraklar ve meyveler zehirlidir, ancak haşlanarak zehri giderilir ve kimi yörelerde yapraklar böyle sebze olarak kullanılır.
  Taze yapraklarla yumru kök ınüsilaj, zamk, nişasta ile saponin ve konisin alkaloitleri içerir.
  Taze yapraklar yara, çıban, sivilce, basur gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarına uygulanır.
  Kurutulmuş köklerin de kabızlık giderici, balgam söktürücü etkileri vardır. Bunun için günde bir-iki gram almak yeterlidir.

  Taze bitki ve meyveler zehirlenmeye yol açar. Ayrıca kurutulmuş kökte de doz aşımına dikkat etmek gerekir!

  Bunların dışında, ülkemizde; Adana, Mersin dolaylarında yapraklarından et dolması veTırşıkadlı bir yemek yapılan ve Yılanpancarı, Gâvurpancarı, Sarmaiık adlarıyla anılan bir Arum türü daha bulunmaktadır.

  Yılan yastığı otu bitkisi, dana ayağı, eşek kulağı, olarak da bilinir. Bu bitkinin büyük ve kırmızı yaprakları vardır. Kötü kokulu olan bu bitkinin yumrularından faydalanılır. Yurdumuzda Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Dana ayağının faydaları ve yararları; Ateşi düşürür.Terletici özelliği vardır. Sinirleri uyarır. Vücudu rahatlatarak, zindelik kazandırır.