Dua Yemekten önce yemek duası, Yemekten sonra Yemek Duası

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 28 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Yemekten önce yemek duası, Yemekten sonra Yemek Duası

  Yemek duası

  Sofraya oturacağınız zaman Yemeğe başlamadan ilk önce “besmele çekmek” sünnettir. “Bismillahirrahmanirrahim” demek ve sonunda “Elhamdülillah” demek.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Yemekten sonra, "El-hamdülillahillezi etamena hazettaame ve rezekana min gayri havlin minna ve la kuvveh" duasını okuyanın günahları affolur.”
  Yemek yedikten sonra, "El hamdülillahillezi atameni ve eşbeani ve sakani ve ervani" duasını okursa, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.”

  Hz. Muhammed(s.a.v) yemekten sonra “El-hamdü-lillahillezi etamena ve sakana ve cealena müslimin” duasını okumuşlardır. Yemeklerden sonra, yukarıdaki duaları da içine alan şu duayı okumak daha iyidir. “El-hamdü-lillahillezi eşbeana ve ervana min-gayri-havlin minna ve la kuvveh. Allahümme atimhüm kema atamuna. Allahümmerzukna kalben takıyyen, mineşşirki beriyyen la kafiren ve şekıyyen velhamdülülillahi rabbilalemin”


  Yemekten sonra Okunacak Yemek Duası
  “Bizi yediren, içiren ve müslümanlardan kılan Cenab-ı Allah’a hamdolsun.
  Allah’ım! Yemek sahibini, yiyenleri, sofraya emeği geçenleri, bütün mü’min erkek ve kadınları mağfiret et ve onlara rahmet eyle!
  Allah’ım! Kalblerimizi muhabbetinin ve zikrinin nurlarıyla nurlandır, ey celal ve ikram sahibi Allah’ım!
  Allah’ım! Din husûsunda, dünyada ve ahirette sıhhat, selâmet ve âfiyet üzere güzel bir hayat yaşamayı lutfeyle! Şüphesiz Sen her şeye kâdirsin.
  Allah’ım! Sen’den nimetin tamamını (İslam üzere ölüp cennete girmeyi), âfiyetin devâmını ve hüsn-i hatime ile (güzel bir hal üzere) vefat etmeyi isteriz.
  Allah’ım! Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve Fâtiha-i Şerîfe hürmetine nîmetlerini artır, noksanlaştırma!”