Yavuz Sultan Selim Kısaca Hayatı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Eylül tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 günü dünyaya geldi. Babası Sultan 2. Bayezid, annesi ise Gülbahar Hatundur. Gülbahar Hatun Dulkadiroğulları beyliğidendir. Yavuz Sultan Selim, uzun boylu, geniş omuzlu, kalın kemikli, omuzlarının arası geniş, yuvarlak başlı, kırmızı yüzlü, uzun bıyıklı ve yiğit bir padişahtı. Sert tabiatlı ve cesurdu. Kuvvetli bir ilim tahsili yapmıştı.

  Babası Sultan İkinci Bayezid, padişah olduktan sonra, askeri sevk ve devlet idareciliğini öğrenmesi için, Şehzade Selim-i Trabzon Sancağı'na tayin etti. Şehzade Selim, Trabzonda devlet işlerinin yanında, ilimle uğraşır ve büyük alim Mevlana Abdülhalim Efendinin derslerini takip ederdi. Trabzonu çok güzel idare eden Şehzade Selim'in bu arada komşu devletler de ilişkisi oldu. Valiliği sırasında Trabzon halkını rahat bırakmayan Gürcüler üzerine 3 sefer yaptı. En önemlisi olan Kütayis seferinde Kars, Erzurum, Artvin illeri ile birçok yeri fethederek Osmanlı topraklarına kattı (1508). Buralarda yaşayan Gürcülerin hepsi Müslüman oldular.

  Çok güzel ata biniyor, devrin en meşhur silahşörlerini alt edecek kadar iyi kılıç kullanıyordu. Güreşmekte, ok ve yay yapmada üstüne yoktu. Harpten hoşlanmakla beraber çok ince bir ruha da sahipti. Çok mütevazi bir kişiliğe sahip olan Yavuz Sultan Selim, her öğün yemekte tek çeşit yemek yerdi ve ağaçtan tabaklar kullanırdı. Gösterişten hoşlanmaz, devlet malını israf etmezdi.

  Babasından devraldığı tatminkar hazineyi ağzına kadar doldurdu. Hazinenin kapısını mühürledikten sonra, söyle vasiyet etti: (Benim altınla doldurduğum hazineyi, torunlarımdan her kim doldurabilirse kendi mührü ile mühürlesin, aksi halde Hazine-i Humayun benim mührümle mühürlensin.) Bu vasiyet tutuldu. O tarihten sonra gelen padişahların hiçbiri hazineyi dolduramadığından, hazinenin kapısı daima Yavuz'un mührüyle mühürlendi. Yavuz Sultan Selim, ataları hep sakal uzattıkları halde sakalını keserdi.

  Bunun sebebini soranlara (Sakalımı ele vermemek için kesiyorum) dediği rivayet edilir. Bir kulağına da küpe takardı. 22 Eylül 1520'de (Aslan Pençesi) denilen bir çıban yüzünden henüz 50 yaşında iken hayatabgözlerini yumdu. Hayatının son dakikalarında Yasin-i Şerif okuyordu. Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Camii'nde babasının cenaze namazını kıldıktan sonra, onu Sultan Selim Camii avlusundaki türbeye defnettirdi. Tarihçiler, Yavuz Sultan Selim'i 8 yıla 80 yıllık iş sığdırmış büyük bir padişah olarak değerlendirdiler.

  Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.