Dua Yatsıdan sonra okunacak dua ayetleri

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 29 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Yatsıdan sonra okunacak dua ayetleri.

  Yatsıdan sonra okunacak dua ayetleri


  Amenerresülü'nün Fazileti

  Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyuruyorlar: “Bekara süresinin sonundaki iki ayeti (Amenerrasulü) geceleyin okuyana, bunlar ona kafidir.” “Bekara süresinin başından dört ayeti, ayet-el kürsi ve bunu takip eden iki ayeti ve sürenin sonunda bulunan üç ayeti kim okursa ona ve ehline o gün şeytan yaklaşamaz, kötü olan hiçbir şeyle karşılaşmaz. Bu ayetler deliye okunursa Cenab-ı Allah'ın izniyle iyileşir.”


  “ Cenab-ı Allah (c.c.)gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce bir kitab yazdı ve o kitapdan iki ayet indirerek Bekara süresini bu iki ayetle kapadı. Bu iki ayet, bir evde üç gece okunmazsa, Şeytan o eve yaklaşır.” “Amenerresülü'yü öğrenin!.. Kadınlarınıza, çocuklarınıza da öğretin. Zira bunlar hem Kur'an-ı kerim, hem de duadır.”
  “Dört şey Arş-ı azam altındaki hazineden indirildi. Fatiha,Ayet-el-kürsi, Amenerresülü, Kevser süresi.”

  Hazret-i Ömer şöyle buyurmuştur: “Akıllı kişi Bekara süresinin sonunda bulunan ayetleri (Amenerresûlü) okumadan uyamaz.”

  Hz. Ali şöyle buyurmuşlar “Bekara süresinin sonundan üç ayet-i kerimeyi okumadan uyuyan bir kimseye ben akıllı diyemem.”

  İmam-ı Nevevî şöyle buyurmuşlar: Bu ayet-i kerimelere okumak geceyi ihya etmeye kafidir. Bazıları da, kötülüklerden korunmasına kafi gelir demişlerdir.

  İbniabidin şöyle buyurmuşlar : “Defin bittikten sonra, birkaç dakika etrafında oturup veya çömelip, sessizce Bekara süresinin başını ve sonunu okumak meyyit için dua ve istiğfar etmek müstehabdır.”

  Abdullah ibni Mes'üd şöyle buyurmuşlar :“Resülullah efendimize Mi'racda üç hususi şey verildi. Birincisi beş vakit namaz. İkincisi,Amenerresülü, Üçüncüsü Ümmetinden Allaha hiç bir şeyi ortak koşmadan ölenlerin günahlarına şefaat etme.”


  Allame Bedreddin Ayni şöyle buyurmuşlar: “Amenerresülüyü okuyanlar için, bu ayetler, gece ibadet, vird ve zikir yerine geçer. Sevabı ve fazilet olarak yeter. O gece, olması muhtemel afetlerden,şeytanın, insanların ve cinlerin şerrinden korur.” Amenerresülü Kur'an-ı kerimin 50. yer alır