Dua Yatmadan Önce Amenerrasulü okumak

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  [Aklı başında hiçbir insanoğlu görmedik ki Bakara Suresi'nin son 2 ayetini okumadan uyusun.] Bu ifade Hz. Ömer ile Hz. Ali'ye (r.a) aittir. Bakara Suresi'nin son 2 ayetinin ne kadar mühim olduğunu Efendimiz aleyhissalatu vesselam'dan bizzat işitmişler ve bu 2 ayeti hayatları boyunca uyumadan önce okumuşlar.

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhissalatu vesselam Amenerrasulü diye başlayan Bakara Suresi'nin son 2 ayeti hakkında bakın neler buyuruyorlar:

  "Her kim geceleyin Bakara Suresi'nden bu 2 ayeti okursa ona yeter" "Allah Azze ve celle, Bakara Suresi'ni 2 ayetle sona erdirdiki, bunları bana, Arş'ın altındaki bir hazineden verdi bunları öğreniniz, çocuklarınıza, kadınlarınıza belletiniz, öğretiniz. Zira bunlar salattır [namazdır], hem duadır, hem Kur'an'dır ."[Hâkim]

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhissalatu vesselam'ın bu kadar önemle vurguladığı Bakara Suresi'nin son 2 ayetinin meali hakikaten çok muazzam hele de bu günlerde daha da bir mana kazanıyor. Şöyle ki; " Peygamber, Rabbi tarafından kendisine ne indirildi ise ona iman etti, müminler de. Onlardan her biri Yüce Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve de Rasullerine iman etti ve "O'nun Rasullerinden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz. dediler ve eklediler "İşittik ve itaat ettik ya Rabbena, affını dileriz ve dönüşümüz yanlızca Sana'dır.

  Allah Azze ve celle hiçbir kimseyi güç yetiremeyeceği bir biçimde yükümlü tutmaz. Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine ve işlediği fenalık da kendi aleyhinedir.
  Ya Rabbena! Eğer unuttuk ya da kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizleri sorumlu tutma.
  Ya Rabbena! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bizlere de ağır yük yükleme.
  Ya Rabbena güç getiremeyeceğimiz şeylerle bizleri yükümlü tutma. Bizleri Affet bizi, lütfen bağışla kusurlarımızı, merhamet buyur bize. Sensin Mevla’mız, yardımcımız ve kâfir topluluklara karşı Sen yardım eyle bize ."

  Sevgili Peygamberimiz Aleyhissalatu vesselam'ın buyurduğu gibi bu 2 ayeti bilmiyorsak önce kendimiz öğrenelim sonra eşlerimize, çocuklarımıza öğretelim ve de bugünden itibaren her gece yatmadan önce muhakkak okuyalım.