Yaşamı Tehlikeye Sokan Alerjiler

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve Lasey tarafından 14 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Yaşamı Tehlikeye Sokan Alerjiler

  Çoğu alerji semptomları sıkıntı verir; boğaz kaşınır, burun akar, gözler sürekli yaşarır ve kaşıntılı döküntüler olur. Ancak bazı alerjik reaksiyonlar -özellikle de belli bir besine veya ilaca, nadiren de arı sokmasına karşı gelişen anaflaktik yanıt- ölümcül olabilir. Ciddi reaksiyonlar şunlardır: hırıltılı solunum, Stridor (gürültülü solunum, boğulur gibi tıkanma), ses kısıklığı, solunum güçlüğü; derinin kızarması, yüzde, dudaklarda ve boğazda şişme (nefes almayı güçleştirir) ile birlikte kaşıntılı döküntüler; kusma, isal (bazen kanlı) ve karın krampları; Kan basıncında ani düşüş, bayılma, sersemlik, baş dönmesi, bilinç kaybı ve kalp-akciğer yetmezliği (anaflaktik şok). Bu reaksiyonların acilen tıbbi olarak tedavi edilmesi gerekir. Çocukta tek bir şiddetli alerjik reaksiyon görülse bile Pediatrik bir alerji uzmanına danışmak gerekir. Astımlı çocukların şiddetli alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı diğer alerjik çocuklardan daha fazladır.

  Uzmanla konsültasyondan sonra çocuğunuzda yaşamı tehdit eden alerjik yanıt riski saptanırsa çocuğunuzla ilgilenen herkes bu durumla ilgili olarak uyarılmalı ve potansiyel olarak öldürücü olabilecek alerjenlerle karşılaşmayı önlemek için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Ayrıca, her zaman elinizin altında epinefrin kiti bulundurmanız ve çocuğunuzun bakımında görev alan herkesin (anne baba, çocuk bakıcısı, yuvadaki çalışanlar, öğretmenler) semptomları tanıyarak gereğinde kiti kullanabilmesi önerilir.

  Epinefrin, kan basıncını yükselten ve hava yollarını açarak anaflaksiyi ortadan kaldıran, hayat kurtarıcı bir hormondur. Kullanıma hazır, kolaylıkla enjekte edilebilen ve piyasada kalem şeklinde satılan Epi-Pen, semptomlar belirir belirmez (alerjenle karşılaştıktan sonraki dakikalar veya saatler içinde olabilir) hemen uygulanmalıdır. Bundan sonra acil servise veya doktora gidilmelidir. Başlangıçtaki reaksiyon hafif olsa bile ve çocuk kendiliğinden iyileşse de tıbbi açıdan müdahale yapılmalı ve 24 saat süreyle izlenmelidir; bazen ilkinden daha ciddi olan ikinci bir reaksiyon gelişir. Eğer elinizin altında epinefrin yoksa ve çocuğunuzda şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştiyse derhal yüz 12’yi arayın.

  Alerjisi olan çocuğa üzerinde alerjik madde listesi olan künye takılmalıdır.

  Yasami-tehlikeye-sokan-alerjiler.