Yaptığımız ibadetlerin sevabı hayatta olanlara ve ölmüşlerimize bağışlanabilir mi?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Yapılan ibadetlerin sevabı, ölü diri herkese bağışlanabilir mi?


  Yapılan ibadetlerin ayrıca hayırların sevablarının başkasına bağışlanması caiz dir. Bir kimse , okuduğu Kur’ân'ın , kıldığı namazın ayrıca işlediği bir hayrın sevabını başkasına bağışlayabilir. İster sağ, ister vefat etmiş olsun, kendisine sevap bağışlanan kişinin, bundan yararlanacağı umulur. Başkası tarafından bağışlanan sevapla, bir kimsenin şahsen yapması gereken ibadet borçları ödenmiş olmazsa da, bunlar iyilik ve sevaplarının çoğalmasına ve derecesinin yükselmesine vesile olabilir. Annesi ve babası öldükten sonra, onlara bir iyilik yapıp yapamayacağını soran kişiye Hz. Muhammed Aleyhî salatu vesselam; “Evet, onlara dua etmek, rahmet dilemek, onlar için istiğfar etmek, vasiyetlerini yerine getirmek, dostlarına hürmet edip ikramda bulunmak, akrabaları ile ilgilenip onlara karşı üzerine düşeni yapmaktır” buyurmuştur (Ebu Davud, Edeb, 130; İbn-i Mace, Edeb, 2).

  Annesinin ansızın vefat ettiğini, eğer konuşabilseydi sadâka verilmesini vasiyet edeceğini zannettiğini, onun adına sadâka verirse sevabının kendisine ulaşıp ulaşmayacağını soran sahabiye de: “Evet, ulaşır. Onun namına sadâka ver” buyurmuşlardır (Buhari, Vasaya, 19; Müslim, Zekat, 16, H. No: 2373).

  Buna nazaran, sevabı vefat eden kişinin ruhuna bağışlanmak üzere her çeşit ibadet yapılabileceği gibi, çeşitli vesileler ile dua da yapılabilir. Yapılan ibadet ve hayırların sevabının bağışlanması, hayır dua da bulunulması için mezar başında bulunmak gerkli değildir. Yalnız imkânı olanların zaman zaman mezar ziyaretinde bulunarak orada dua etmesi daha uygundur. Zira Hz. Muhammed Aleyhî salatu vesselam’in Cennetü’l-baki’ye gidip orada dua ettiği bilinmektedir (Müslim, Cenaiz, 35; H No: 2299-2301).