Yapmacık konuşmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Konuşmada ağzı eğip bükmek, kafiyede ve fesahatte kendini zorlamak, kadın ve sevgiliden bahsederek yapmacık konuşmak, ağzını eğerek süslü ve edebi önsözler yapmak, güzel konuştuğunu iddia edenlerin ve hatiplik ideasında bulunanların adet ettiği diğer hareketlerde bulunmak. Bütün bunlar, kötülenmiş hareketler ve gazaba sebep olan yapmacık davranışlardır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  "Ben ve ümmetimin takva sahipleri, tekellüften (zorlanarak yapmacık hareketler yapmaktan) uzağız".(103)

  Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki:
  "Benim için en sevimsiz olanınız ve meclisimden en uzak olanınız, çok konuşup gevezelik yapan ve ağzını sağa ve de sola bükerek yapmacık konuşan kimselerdir". (Tirimizi, Birr ve's-Sıla,71;Ahmed, Müsned,4/193)

  Sözü Süslemenin Caiz Olduğu Yerler

  Hitabetteki sözleri, haddi aşmadan ve garip kelimeler kullanmadan güzelleştirmek ve hatırlatmalarda bulunmak kötülenen kısma girmez. Çünkü bundan maksat kalplere hareket ve şevk kazandırmak, Kalbi uyanık tutmak ve hakka açmaktır. Sözün güzel söylenmesinin kalpte etkisi vardır. Bu amaç için yapılan şeyler uygundur.

  Ancak, herhangi bir ihtiyaç için karşılıklı görüşmelerde bulunan kişilerin sözü böyle süsleyip yapmacık konuşmalarına gerk yoktur. Bunlar, istenmeyen davranışlardır. İnsanı bu davranışa iten faktör ise gösteriş, güzel konuşmasını göstermek, maharetiyle kendini diğerlerinden üstün tutmak gibi kötü ahlaklardır ki, dinimiz bunları kesin olarak yasaklamıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019