Yaban mersini suyu fayararları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 21 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Yaban mersini faydaları nedir?

  Avrupa'da bitki uzmanları idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyabet gibi çeşitli şikâyetleri tedavide uzun zamandır yaban mersinini kullanmaktalar. Yaban mersini güçlü bir antioksidan olarak da bilinir ve gözlerdeki ve vücudun başka kısımlarındaki hücreleri serbest radikallerden ve toksinlerden korumada da kullanılabilir. Yabanmersini takviyeleri günümüz tıp kültüründe, özellikle katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisinde hızla artan bir şekilde popüler hale gelmektedir.

  Bilim adamları yaban mersini i yedikten sonra gece görüşünde düzelme belirten ikinci dünya savaşı RAF pilotlarının iddialarını incelediler. Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada yaban mersininin antosiyanosit ve tanen adlı iki bileşen içerdiğini keşfettiler. Antosiyanosit tüm vücutta iyi kan dolaşımı muhafazasını sağlarken aynı zamanda kılcal damarlara kan akışını iyileştirir bu da gözleri sağlıklı muhafaza eder. Varis ve hemoroitlerde de faydalı olabilir. Tanenler diyare, boğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalı bulunmuştur.

  Yaban Mersini Hangi Rahatsızlıklara iyi gelmektedir

  Yaban mersini Damarlar üzerinde oldukça etkilidir.
  Varis, Basur(hemoroid)
  Romatizmal Ağrılar
  Kan damarlarının tıkanması
  Damar sertliği
  Akçiğer Amfizemi
  Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi.
  Artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür.
  Diğer yandan yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir. Bu durumda;

  Göz yorgunluğu,
  Miyopluk,
  Katarakt,
  Karasu (Glokom: Göz tansiyonu),

  Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),
  Gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir.
  Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı
  Gözle ilgili olarak başkaca
  Gece görüşünü artırıcı,
  Göz kamaşmasını giderici,
  Retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir.
  Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini
  Bulantıyı baskılayıcı
  Mide kramplarını önleyici ,
  Ülser önleyici olarak kullanılır
  Kansere karşı önleyici etkisi olan enzimleri aktive etme özelliğinin olduğu ve karaciğer kanserinde tümörün gelişmesini durdurabileceği Amerika'daki bir araştırmada tespit edilmiştir.

  Alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyebileceğine dair araştırma sonuçları olmuştur. Hastalığın henüz oluşmadan önce kullanılması halinde bu etkisini olacağı belirtilmiştir.

  Şeker hastalığından meydana gelen göz bozukluklarını önlemede, göz yorgunluğunu gidermede, katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisindeki olumlu etkileri yaban mersininin faydaları arasındadır.

  Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma sonucuna göre yabanmersini suyu farelerde şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Yabanmersini suyu, aynı meyvenin yapraklarından elde edilen bir bakteriyle transformasyona tabii tutulmuş ve bu şekilde etkili bir antioksidan bulunmuştur. Elde edilen antioksidan, şeker hastası fareler üzerinde denenmiş ve farelerdeki ciddi değerlerde olan kan şekeri seviyesi normale dönmüştür.

  Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu öğrenme kapasitesi ve sözel hafızada ciddi gelişmeler sağlamıştır. Ayrıca yaban mersini bitkisinin bazı depresyon belirtilerinin giderilmesine ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.