Vesveseden kurtulmanın yolları nelerdir?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Vesveseye karşı ne yapılır

  Allah Teala ayet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır: "Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işiten, bilendir" (Fussılet 41/36)

  Vesveseden Allah Teala'ya sığınmanın en güzel yolu, Euzü besmele okumaktır.

  Ebu Hüreyre'nin (radıyallahu nh) rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Şeytan şizden birinize gelerek, 'Filan ve Filan şeyi kim yarattı?' der. Onun bu şekilde soruları o kadar uzar ki en onunda ona, Rabbini kim yarattu?' der. İşte bu dereceye varınca o kimse hemen Allah'a sığınsın ve (bu düşünceden) vazgeçsin." (Buhari, Sahih, nr. 3276; Müslim, Sahih, nr. 134)

  Bir kimse sürekli bir vesveseden kurtulmak için aşağıdaki duayı okumaya devam ettiğinde Allah Azze ve celle'nin izniyle kurtulur.

  وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ ﴿٩٧﴾
  وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَن يَحْضُرُونِ ﴿٩٨﴾  Ve kul rabbi eûzu bike min hemezâtiş şeyâtîn(şeyâtîni). Ve eûzu bike rabbi en yahdurûni.

  Ve “Şeytanların kışkırtmalarından (vesveselerinden) sana sığınırım.” de. Ve Rabbim, (şeytanların) benim yanımda bulunmalarından sana sığınırım. (Müminun suresi 97 98 ayet)

  vesveseye karşı ne yapılır.