Veremle savaş eğitimi haftası hakkında bilgi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Eylül tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Veremle savaş eğitimi haftası

  Ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak hatırlanmaktadır.
  Verem aşısı Yurdumuzda ilk defa 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar parasız olarak yaptırabilirler. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde (B.C.G.) aşı kampanyaları açılır ve aşı yapılır. Bu aşı bütün okullarda öğrencilere de uygulanmaktadır.

  (B.C.G.) aşısı yapıldığı zaman verem mikropları vücudumuza girse bile bizi hasta etmezler. Son senelerde verem hastalığıyla yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde bir azalma görülmüştür.

  Ülkemizde veremle savaşmak, insanların vereme yakalanmasını engellemek, hasta olanları sağlığına kavuşturmak amacıyla Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur.Verem Savaş Dernekleri; toplumu verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu hususta aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgilendirir.

  Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde tedavi etmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolayca verem hastalığına yakalanabilir kimselerin prevantoryum denilen dinlenme merkezlerinde bakımlarına destek olur.