Verem savaş eğitimi haftası nedir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Eylül tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Verem savaş eğitimi haftası ne demektir?

  Verem hastalığına toplum arasında ince hastalık, tıp dilindeyse tüberküloz denilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman hekim tarafından bulumuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili denir.

  Bu mikrop insana solunum ve sindirim yoluyla vücuduna girer. Hızlı fark edilip tedbir alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme kadar sebep olur.

  Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adıyla hatırlanır. Akciğer veremi, gırtlak veremi, deri veremi, kemik veremi, ilik veremi gibi.

  Verem, insandan insana, hayvandan ise insana geçmektedir. En geniş kapsamlı olanı akciğer veremidir. Tıp bilimi geliştikçe verem mikrobunu yok edici ilaçlar yapıldı. İnsanları bu hastalıktan korumak için aşılar bulundu. Verem aşısına B.C.G. aşısı denir.

  Verem aşısı yurdumuzda ilk defa 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücret ödemeden yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ayrıca köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de yapılır. B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizleri hasta etmezler. Son senelerde verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalma görülmüştür.

  Ülkemizde veremle savaşmak, fertlerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacıyla Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur. Verem Savaş Dernekleri; toplumu verem riskine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması hususunda bilgilendirir. Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde tedavi etmelerin sağlar. Dahası zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir bireylerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur