Verem savaş eğitim haftası ile ilgili yazı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Verem savaş eğitim haftası

Yurdumuz'da her yıl, Ocak ayının ilk haftası verem haftası olarak kutlanır.

Verem haftası, veremle ile ilgili bilgilerin hatırlatılması ve yapılması içintekrar konuşulması için uygun bir haftadır.Verem çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu hemensarıp, zayıflatır. Ölüme neden olur
    Verem insanlar için ciddi hastalıklardan biridir. Verem toplum arasında ince hastalık diye bilinen veremin tıp dilindeki adı tüberkülozdür.
    Verem hastalığı mikropla insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla geçer. Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adı ile anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, deri veremi, ilik veremi gibi hastalıklara neden olur.

Verem,vücudun en zayıf ve dirençsiz olduğu anı kollayan verem mikrobunun adı ” Koch Basili” dir.
    Verem’in sebebi de bu basildir. İnsanın her organında verem (tüberkülozu) olabilir.
    Mesela, Akciğer tüberkülozu, idrar yolu tüberkülozu gibi. Verem mikrobu, vücudu sindirim, solunum yollarıyla girer.
    Ayrıca bu hastalığa tutulmuş insanlarla bir arada oturmak doğru değildir.
    Çünkü hastanın konuşurken saçtığı tükürük zerreleri, öksürmesi veya öpmesi gibi sebeplerle hastalık bulaşır.
    Bu hastalığın belirgin özelliği zayıflamadır.

Verem’in sebepleri,

Veremli bir hasta ile bir arada bulunmak,
    Hastanın kullandığı eşyaları kullanmak,
    İnsanı halsiz bırakacak kadar çok çalışmak,
    Gıdasızlık, uykusuzluk gibi sebepler,
    Hassas yaratılışlı insanlarda da görülür.

Verem Hastalığının Belirtileri

Bünyesi zayıf olan kişilerde başlar,
    Verem mikrobunu alan insanda halsizlik , yorgunluk ve zayıflama başlar.
    Öksürük sık sık görülen belirtidir, öksüren insan bazen kan tükürdüğü de olur.
    Göğüste ağrılar, sinirlilik, çarpıntı, hırıltı ve hazım güçlüğü dür.
    Bu tip belirtiler görüldüğünde hemen doktora gidilmelidir.
    Çünkü hastalık nedeni erken teşhis edilirse tedavisi o denli kolay çabuk olur.
    Verem Savaş ve Korunma Yolları,

BCG aşısı olmak,
    İyi ve düzenli beslenmek,
    Veremli hayvanları imha etmek,
    Her yıl sağlık kontrolünden geçmek,
    Veremli kişilerle fazla yakınlaşmamak,
    Aşırı yorgun ve uykusuz kalmamak.

Alıntı: