Veli, adaleti zulüm ve şefaat kavramlarının anlamını yazınız

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Veli, adaleti zulüm ve şefaat kavramlarının anlamını yazınız

  Veli


  Kur’an’da yer alan kavramlar incelendiğinde bu kavramların temel karakteristik özelliklerinin toplumu birliğe, beraberliğe, adalete, barışa, kardeşliğe ve yardımlaşmaya sevk ettiği görülecektir. Bu bağlamda Kur’an’da yer alan kavramlardan birisi olan veli kavramı genel anlamda dost, arkadaş, yardımcı, yönetici gibi anlamlara gelir. Veli kavramı aynı zamanda Allah’ın en güzel isimlerinden birisidir. Kur’an’da Allah Teala kendisini dost (veli) edinenleri karanlıklardan aydınlığa, kederden sevince, karamsarlıktan huzura çıkaracağını bildirmiştir. Bu hususu Kur’an’da “Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.”58 ayeti ile ifade edilmiştir. Buna göre kim Allah’ı dost edinirse, o en güzel vekile, yardımcıya sahip olmuştur.

  Adalet

  Toplumsal çöküşlerin temelinde haksızlıklar yatmaktadır. Haksızlığın sıradanlaştığı toplumlarda huzursuzluk, kargaşa, anarşi yaygınlaşacaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), önceki toplumların yıkılışlarının ve ahlaki çöküşlerinin nedenini güçlülerin ve zenginlerin yaptığı haksızlıklara göz yumulması, fakirlerin ve zayıfların ise cezalandırılması ile açıklamıştır. Bu açıklamadan sora da “Suçu işleyen kızım Fatıma bile olsa onun da elini keserdim.”63 diyerek adaletin gerçekleştirilmesi söz konusu olduğunda asla imtiyaz ve kayırmanın olmaması gerektiğini vurgulamıştır.

  Zulüm

  Zulüm kavramı sözlükte, güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını uğrattığı kötü durum, eziyet, cefa demektir. Dinî anlamdaki manası ise, Allah’a ortak koşma, sapıklık, dalalet, Allah’ın birliğini inkâr etme, büyük günahlardan birini işleme, günahına tövbe etmeme, Allah’ın vahiyle koyduğu ilke ve sınırları tanımamadır.

  Şefaat

  Şefaat kavramı sözlükte, bir kimsenin bağışlanmasını istemek; birinden başkası adına ricada bulunmak, kusurlarının bağışlanmasını dilemek anlamlarına gelmektedir.72 Kur’an’da şefaat kavramı ile kastedileni anlayabilmek için ilgili ayetler bir bütün olarak değerlendirilmelidir.