Veda Hutbesinin Önemi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Veda Hutbesinin ÖnemiNedir Kısaca

  Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (Sav) Veda Hutbesi, Önemi

  Veda Hutbesi'nin mana ve önemi
  Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir
  Can, mal, ırz, din emniyeti gibi en temel haklardan, kadın haklarına kadar birçok konuya değinen ve sadece Müslümanlara değil bütün insanlara hitabeden Efendimiz'in tavsiyeleri tapteze ve dupduru duruyor.


  Hz. Peygamber'ın, hıcrı 10. yılda yaptıgı Veda Haccı'nda sayıları yüz on dört bını bulan hacıya hıtaben ırad ettiği hutbe. Peygamber (s.a.s) bu son hutbesinde, bundan sonra bır daha haccedemeyeceğini bildirıp vefatının yaklaştığını ıma ettiği, sonrakı gelen günler de onun bu sözlerini doğruladığı için bu hacca Veda Haccı, bu hac esnasında ırad ettiği hutbeye de Veda Hutbesi adı verildı.


  Veda Hutbesi her ne kadar tek bır hutbe ımıs gibi kabul edilmekteyse de, gerçekte bu hutbe, Arafat ta, Mına da ve bır gün sonra yine Mına'da olmak üzere arafe günü ile bayramın bırıncı ve ikinci günlerinde parça parça ırad edilmıştır (Tecrıd-ı Sarıh, Terc. X, 396). Değisik yer ve zamanda ırada buyurulduğu için de hutbe, bırçok kisi tarafından bırbırinden farh şekillerde rıvayet edilmış; kisinın ya da grubun duyduğunu diğerleri ısitmediğinden, hutbenin tamamının bıraya toplanmasında bu farklı rıvayetlerden yararlanılmış ve daha sonrakı yıllarda bu üç ayn yer ve zamanda buyurulan hutbe tek bır hutbe olarak bıraraya getirılmıştır.
  Peygamber Efendimiz (s.a.v) veda hutbesinde insanlığa ahiretin ve hesabın olduğunu da hatırlatıyor.

  Veda hutbesi evrensel bir hukuk manzumesi ve bu hutbeyle Peygamberimiz İslam'ın evrensel değerlerini insanlığa armağan etti.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019