Varise bitkisel tedavi nasıl uygulanır ?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Varisin bitkisel tedavisi nedir ?

  Damarların büyümesine ve şişmesine varis denir. Başlıca sebepleri; ayakta çok durmak, şişmanlık, kan damarlarındaki kapakların düzensiz çalışmasıdır.Bazı bitkisel yöntemlerle kesin tedavi yapılmasada ağrı ve sızılarınızı biraz rahatlatabilirsiniz.

  Yarım litre suyun içine bir avuç toz haline getirilmiş havuç tohumu katılıp su buharlaşana ve içindeki malzeme lapamsı bir hal alana kadar kaynatılıp söz konusu varisli bölgenin üzerine sürülüp temiz bir bezle bağlanır. Bu işlem günde iki kez, sabah ve akşam tekrarlanır.

  Bir miktar at kestanesi (taze tohumlar) bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bir kahve fincanı suyun içine beşer damla damlatılarak kullanılır.

  Bir tavanın içine, yarım kilogram içyağı eritilip kızgın yağın içine iki avuç ince kıyılmış aynısefe (sapları, yaprakları ve çiçekleri) katılıp bitkiler çıtırdayana kadar karıştırılır ve ateşden alınıp on iki saat kadar buzdolabında bekletilir.

  Ertesinde buzdolabından alınan tava hafif ateşte kızdırıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla temiz bir kavanozun içine süzülür ve üzerine tülbentte kalan posada sıkılarak tekrar serin bir yerde muhafaza edilir. Gerektiğinde günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere bu merhem, söz konusu varisli bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. Bu işlem varisler geçene kadar tekrar edilir.

  İçinde su kaynatılan büyükçe bir tencerenin üzerine içi lahana yaprağı (parçalanmamış) bir kevgir konup yaprakların buharda yumuşaması beklenir ve yumuşayan yapraklar söz konusu varisli bölgenin üzerine sarılır. Yapraklar soğudukça yenisiyle değiştirilir. Günde iki kez, sabah ve akşam bu işleme devam edilir.

  Bir miktar papatya bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere söz konusu varisli bölgeye masaj yapılarak yedirilir.

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dolusu sarı ballıbaba katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatıldıktan sonra, bu suyun içine batırılacak olan bir tülbentin arasına da, kalan posa yerleştirilip söz konusu varisli bölgeye bağlanır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrar edilir. Gerektiğinde kalan bitki posası aynı işlemden geçirilerek bir kez daha kullanılabilir.

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç asma yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç Öğün yarımşar çay bardağı içilir.

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dolusu tıbbi karakafes otu katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatıldıktan sonra, bu suyun içine batırılacak olan bir tülbentin arasına da, kalan posa yerleştirilip söz konusu varisli bölgeye bağlanır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrar edilir. Gerektiğinde kalan bitki posası aynı işlemden geçirilerek bir kez daha kullanılabilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan yarım çay kaşığı üzerlik tohumu katılıp gün içinde yudumlanarak içilir.

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yulaf sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç tere otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yanmşar çay bardağı içilir.