Vanlı Depremzedeler Unutuldu mu?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Abdullah tarafından 27 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Kayıtlı Üye

  Vanlı Depremzedeler Unutuldu mu?
  Deprem zedeliler yanlızmı kaldı

  Ülkemizde ve dünyada yaşanan doğal afetler sonrası toplum olarak sergilediğimiz dayanışma ve yardımseverlik takdire şayan. Bunun son örneğini, Van’da 23 Ekim 2011’de yaşanan 7.2’lik deprem sonrası da gördük. Ülke olarak elbirliği içinde Van’ın yaralarını sarmak için bölgeye koştuk. Devletin yanı sıra sivil yardım kuruluşlarının öncülüğüyle bölge insanının ihtiyaçlarının karşılanması için seferber olundu.

  Bu yardım kuruluşlarından biri de kardeş kuruluşumuz Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği idi. Depremin üzerinden geçen beş aylık süre içerisinde tüm imkanlarını bölge insanı için seferber eden ve çalışmalarına aralıksız devam eden Beşir Derneği, bugüne kadar 22 TIR ihtiyaç maddesini Vanlı depremzedelere ulaştırdı. Depremden hemen sonra Van ve Erciş’te kurduğu çadır kentte 550 depremzedenin barınma sorununu gideren dernek, aynı zamanda çadır kentlerin bünyesinde oluşturduğu aşevlerinde günde 1200 kişiye iki öğün sıcak yemek çıkardı. Çadır kentlerde temizlik ihtiyaçlarının karşılanması için kadın ve erkek tuvaleti, banyo ve çamaşırhanelerin yanı sıra mescitler de kuran dernek, ayrıca 110 bin depremzedenin ihtiyacını karşılayacak 20 bin gıda paketini de ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

  Bu faaliyetleri yerinde incelemek üzere geçen ay Van ve Erçiş’e ziyarette bulunan Semerkand Vakfı Genel Başkanı ve dergimizin başyazarı S. Mübarek Erol, Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı ve TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert’in de aralarında bulunduğu heyet bir dizi temaslarda bulundu. Van’da bundan sonra yapılması gereken faaliyetleri yerinde tespit eden heyet, Van Valisi Münir Karaoğlu’na da Beşir Derneği çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Karaoğlu, tüm bağışçılara ve dernek gönüllülerine teşekkürlerini iletti. Başkan Cevdet Şanlı ise Beşir Derneği olarak Vanlı depremzedelerin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek üzere çalışmalarının sürdüğünü belirterek, resmi prosedürler konusunda destek istedi.

  Van depreminin yaralarının sarılması için daha yapılacak çok şey var. Bu sebeple yardımların devam etmesi gerekiyor.
  semerkand dergisi
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2018