Umreye giderken bilinmesi gerekenler

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Umreye gideceklere tavsiyeler

  Umreye gitmek isteyenler öncelikle bulundukları il yada ilçenin müftülüklerine uğrayarak ön kayıt talebinde bulunmalıdır.

  Umre adayları belirtilen bankaya başvuru ücretini yatırıp, başvuru makbuzu vede nufus cüzdanı fotokopisi ile beraber müftülüğe kura için teslim etmelidirler.

  Kurada asil olarak ismi çıkanlar yeni sisteme uygun olarak şirket yada diyanetle tekrar hac kaydı yaptırarak gerekli belgeleri teslim etmelidirler.

  • İl Müftülüğüne Müracaat Edip Kontenjan Belgenizi Alınız
  • Hac Ücretinin Tamamını veya ilk taksitini yatırdığınıza dair banka dekontunuzu,
  • Arka Fon Rengi Beyaz Olan dört Adet vesikalık fotoğraf,
  • En az 15.05.2007 tarihine kadar geçerli pasaport En az 3 boş vize sayfası olan
  • İl Hac Bürolarından alınacak Form Dilekçe,


  Kurada yedek olarak ismi çıkanlar asillerden boşalan yerlere en yakın yedek sıra numarasına göre alınırlar.

  UMRE İÇİN GEREKLİ BELGELER


  • Pasaport (en az 1 yıllık geçerlilik süreli)
  • Pasaporttaki vize sayfaları bitmemiş olmalı.
  • Pasaport geçerlilik süresine dikkat edilmeli.
  • Meslek hanesi yazılı olmalı.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi. arkalı önlü
  • Adet vesikalık fotoğraf. arkası beyaz fonlu
  • Menenjit aşısı belgesi.
  • Eşi ile gidecek yolcuların evlenme cüzdanı fotokopisi. (ilk üç sayfa)


  Evlilik cüzdanı olmayanlar için nüfus kayıt örneği yada bağlı oldukları muhtarlıktan evli olduklarına dair resim, mühür ve imzalı belge.
  Birinci derece yakınları mahremleri ile gidecek olanların akrabalık belgesi. nüfus kayıt örneği
  Anne veya baba pasaportuna kayıtlı olan çocukların mutlaka emniyet müdürlüğü tarafından fotoğraflarının pasaporta işlenmesi gerekmektedir.

  Yalnız Olarak Umreye Gidecek Bayanlar İçin:

  Refakatçilerin 1. dereceden akraba olması şartı bulunmaktadır.
  Yalnız giden bayanlar kırk yaş ve üstü evli ise; eşinden gideceği kişi (birnci derece yakını ) için muvafakatname, götürecek kişi ise (1. derecek yakını) götürüp getireceğine dair taahhütname, eğer tek başına gidecekse sadece muvafakatname.

  Yanlız giden bayanlar (kırk yaş altı) için evli ise; eşinden gideceği kişi ( birinci derece yakını, baba, erkek kardeş, amcası…) için muvafakatname, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname.
  Yanlız giden bayanlar ( kırk yaş altı ) için bekar ise; babalarından gideceği kişi (birnci derece yakını, erkek kardeş, amca, vs..) için muvafakatname, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname.
  kırk yaş üstü dul bayanlarda kimlik ve pasaportlarındaki “medeni hali” hanesi aynı değil ise nüfus kayıt örneği.

  Öneli bilgi:

  Umre vizesinin sahip olunabilmesi için, pasaport bilgilerinin Suudi Arabistan’a gönderilmesi ve oradan bir onay numarasının alınması gerekmektedir.
  Bu sebepten dolayı, hareket tarihine onbeş gün kalana kadar kayıt işlemi bitirilmesi gerekmektedir. Umreye gitmeyi düşünenlerin bu konuyu dikkate almaları gerekir.
  40 yaşın altındaki kadınlara, yanlarında bir mahrem bulunmaksızın, Suudi Arabistan’a gitmelerine Suud makamları tarafından izin verilmemektedir.

  Pasaportlarda doğum tarihi “gün/ay/yıl” şeklinde olmayanlar için vize işlemlerinde sorun çıkması nedeniyle herhangi bir Emniyet Müdürlüğü’ne başvurup pasaportlarındaki doğum tarihi hanesini düzelttirmeleri, aynı sorun nüfus kağıdında da var ise Nüfus Müdürlüğü tarafından da düzelttirilmesi önemle rica olunur.
  Çocukları ile beraber gidecek aileler için çocukların kayıtlı bulunduğu anne yada baba pasaportunda çocukların fotoğraflarının mühürlü olması gerekir.

  NE GÖTÜRÜLÜR?

  Kendi sağlınızla ilgili ilaçları yanınıza alınız ve buz kabı bulundurmaları çok önemlidir. Yara bandı ve Sargı bezini de unutmayınız. Sürekli ilaç kullananlar, beraberlerinde götürmek zorunda oldukları ilaçlar için rapor almalı ve bu rapor yanlarında bulunmalıdır.

  Hacc-ı İfrad yapanların dışındakiler şahıs başı 100 $ kurban parasını hesap etmelidirler.
  Yanınızda enaz 500$ bulundurmalısınız.
  Para için fermuarlı veya cırt cırtlı bel kemeri almalısınız.

  İhram sabunu kokusuz sabun bulundurmalısınız.
  Terlik yada ayakkabılarınızı koymak için çanta bulundurunuz.
  Hac için gidiyorsanız eğer, Mina-Arafat-Müzdelife-Mina arasında gece ve açıkta kalabileceğinizi hesap ederek tedarikli olunuz.
  Yola çıkmadan önce kendinize sabırlı olmayı telkin ediniz.

  Hac ve Umre, içinde pek çok hikmeti barındıran müstesna bir ibadettir. Her yıl, yüz binlerce insan, Allah’a karşı kulluk sorumluluklarını yerine getirmek için Hakk’a en yakın olacakları bir zaman diliminde, bir zirve mekânda, kalplerinin bütün rikkati ve niyetlerindeki engin safiyetleriyle bir araya gelirler.

  Hac ve Umre, Allah’a ve Resûlü’ne misafir olmaktır. Bu misafirliğin kulluk hayatımız adına verimli ve doyurucu geçmesi için yapmamız gereken bazı ödevler vardır. Hac ve Umre mevsimi ülkemizde her sene bir bayram sevinci ve düğün heyecanıyla yaşanır. İnsanlar, tatlı bir telaşla hazırlıklara başlarlar.

  Hac ve umreye gidecek olanlarda vuslat heyecanı, yakınlarında ise onları en iyi şekilde uğurlamanın telaşı yaşanır. Orada giyilecek elbiseler ve götürülecek erzak bile “Aman bir eksik kalmasın!” düşüncesiyle özenle hazırlanır.

  Ancak Hac ve Umre, turistik bir seyahat değil, çok özel bir ibadettir. Bunun için oralara giderken asıl götürmemiz gerekenler;
  Kutsal topraklara giderken Allah’a en yakın olabileceğimiz bir zaman dilimini değerlendirme niyetiyle gitmeli ve bunu elde etmek için azami gayret sarf etmeliyiz.

  Kutsal topraklarda dünyevi hiçbir beklenti içine girmemeliyiz. Oraya, yakınlarımıza hediye almak, çarşı pazar dolaşmak için değil, kulluk hayatımıza yeni bir ivme kazandırmak ve Allah’la irtibatımızda yeni sayfalar açmak için gitmeliyiz.

  İbadetlerde kalb huzuru, Allah’ın huzuruna giderken kalbimizi de yanımızda götürmek demektir. Bütün benliğimiz ve hissiyatımızla oraya yönelmeli, O’ndan gayrısının gölgesinin bile üzerimize düşmesine izin vermemeliyiz.

  Gerek kendi kusur ve günahlarımız gerekse yeryüzündeki bütün Müslümanların perişaniyet ve çaresizliklerinden dolayı kırılan kalbimizi de yanımızda götürmemiz bereketli bir haccın gereklerindendir.

  İnsan fıtraten acizdir ve ihtiyaçları çoktur. Hac ve Umre için ihramın giyilmesi, dünyevi hiçbir makam, mevki ya da statünün orada bir ayrıcalık sebebi olmaması bunun bir ifadesi gibidir. İnsan acz ve fakrının farkında olarak orada bulunmalı ve ibadetini bu lisanla yerine getirmelidir.

  Hac ve Umre dünyanın her tarafından milyonlarca müminin bir araya geldiği külli bir ibadettir. Orada yapılan dualar, hem zaman ve mekânın kudsiyetinden hem de yönelişin külliyetinden dolayı kabule karin olur. Bunu fırsat bilip kendimiz ve ailemizden önce yeryüzünde maddi ve manevi depremlerle sarsılan bütün müslümanlar için duyduğumuz ızdırabı, iç burukluğunu, müslümanların perişaniyet ve mağduriyetini de yanımızda götürmeliyiz.

  Hac ve Umre ibadetimizi yerine getirirken farklı coğrafyalardan, çeşitli milletlere mensup kardeşlerimizle buluşacağız. Bunun bilincinde olarak oraya, yeni dostluklar kurma, kardeşlerimizin dertleriyle dertlenip sevinçlerini paylaşma ve İslâm kardeşliğini iliklerimize kadar yaşama düşüncesiyle gitmeliyiz.

  Cenab-ı Hakk’ın huzuruna sadece amellerimizle çıkarız. Dolayısıyla oraya huzuruna çıkabileceğimiz bir yüz akıyla gitmemiz, geçmiş günahlarımızı tövbe ve istiğfarla temizleyerek hazır bir şekilde görevimizi yapmamız gerekmektedir.

  Bu topraklarda yaşayan güzel âdetlerden bir tanesi de mübarek beldelere gidenlerle Nebi’ye (s.a.v.) selam göndermektir. Hepimiz Hacca ya da Umre’ye giden dostlarımıza “Efendimiz’e selamımızı arz edin, bize de dua edin!” ricasında bulunuruz. Selam gönderen herkesin ismini tek tek yazmalı ve Nebiler Sultanı’na (s.a.v.) ümmetinin selamını arz etmeliyiz.

  Umreye giderken:

  umre öncesi ilk hazırlıklara önkayıt ile başlanmalı.
  Adayın hangi seyahat çeşidi ile gideceği (normal, yemekli, müstakil odalı otel, lüks otel) belirlenmeli.
  Kura sonucu asil olanların belirtilen sürede kesin kayıtları yapılmalı, pasaport ve eksik evraklar tamamlanmalı.
  Müftülüklerce belirtilen camilerdeki hac seminerlerine katılmalı.
  Ücretsiz verilen valiz ve eşyalar alınmalı.
  Kafileler belirlendiğinde kafile toplantısına katılmalı.
  Adayın hangi hac çeşidini yapacağı belirlenmeli.
  Uçuş günü öğrenilmeli ve gideceği seyahat tipine uygun eşya hazırlanmalı.
  Yola çıkmadan önce gusül abdesti alınmalı ve iki rekat ihram namazı kılınmalı.
  Havaalanına enaz 2 saat önce gidilmeli.
  Havaalanında kafile görevlileri ile buluşulmalı.
  Uçak bileti, kimlik kartı ve pasaport alınmalı.
  Önce Mekke’ye gidiliyorsa havaalanında ihram giyilmeli.
  Eşyalar uçuş görevlilerine teslim edilmeli.
  Polis noktasından geçilmeli ve uçağa binilmeli.
  Kafile görevlileri uçakta adayların niyet etmelerini sağlamalı ve hep birlikte telbiye getirilmeli.
  Mikat sınırlarına gelindiğinde ihram yasaklarına riayet edilmeli.
  Uçaktan havalimanına inilmeli ve giriş muamelesi kadınlar için ayrı erkekler için ayrı gişeden yapılmalı.
  Adaylar pasaport kontrolü sonrasında salonda uçağa verdiği eşyalarını bulmalı.
  Valiz kontrolünü yaptırdıktan sonra pasaportuna Mekke-Medine ziyaretleri otobüs biletlerini görevliler iliştirmeli.
  Adaylar valizlerini oradaki araca topluca koymalı ve Türk hacılarının havaalanındaki toplanma yerine eşyalar götürülmeli.
  Adaylar havaalanından kendilerine ücretsiz tahsis edilen otobüslere binmeli ve pasaportlarını görevlilere teslim etmeli.
  Otele yerleştikten sonra Medine’de Mescid’e Mekke’de Kabe’ye ilk gidiş görevlilerle yaplmalı.