Umrenin Manevi Boyutu

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Umrenin Manevi Boyutunedir?

  Umre ibadetini yerine getiren Müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olurlar.
  Değişik memlekette gelen Müslümanlar görüşüp tanışır ve bilgi alış-verişinde bulunur, aynı zamanda ticarî ilişkilerde bulunurlar.


  Umre, insanın günahlarının affedilmesine vesiledir. Bunun için günahlarının affedilmesi için dua ederler. Bir daha kötü bir iş yapmamak, dürüst ve ahlâklı olmak üzere Allah’a söz verirler.
  Umre, çeşitli Müslüman ülke insanları arasında kardeşlik kurulmasına yardımcı olur. İslâm dininin birlik ve beraberlik dini olduğu, daha net olarak anlaşılır.
  Umre ibadetini yerine getiren Müslüman dünya menfaatleri için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar.
  Biliyoruz ki yolculuk insan sağlığı için çok faydalıdır. Hatta ruhî sıkıntılardan kurtulması için insanlara seyahat tavsiye edilir. Allah da Kur’an’da gezip dolaşmayı tavsiye etmiştir. İşte umreye gidenler bu seyahati tabiî olarak yapmış olurlar.
  Bütün umreye gidenlerin renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.
  Aynı zamanda umre ibadeti dünya Müslümanları arasında tanışma, yakınlaşma, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir.

  Kısaca umreye gidenlerin inançları tazelenir. İnsanlığa hizmet aşkları artar. Yardım duyguları gelişir. Bütün insanların eşit ve kardeş olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.
  Umre veya Umre ziyareti; dini bir terim olarak, herhangi bir zaman diliminde usulüne uygun olarak ihrama girerek, Kâbe’yi tavaf edip Safa - Merve arasında sa’y yaptıktan sonra tıraş olup, ihramdan çıkmak suretiyle yapılan bir ibadettir.
  Alimler; umre için Küçük Hac diyerek önemini dile getirmişlerdir. Binaenaleyh dinen hükmü ne olura olsun Umre yapmanın büyük sevap ve fazileti vardır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019