Umrede Yapılacak Dualar

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Umrede yapılacak dualar nelerdir

  1.Mikatta ihrama girmek:
  Mikatta ihrama girmek şart değildir. Çünkü Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem]’den evinde ihrama girdiğine dair rivayetler de vardır. Allame Şeyh Muhammed Nâsıruddin el-Albanî (Rahmetullahi Aleyh) hac kitabında şöyle diyor:
  "Resulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem]’in bu fiili uçak vb. binitlerle yolculuk edenler için kolaylıktır. Mikatta onların ihrama girmesi mümkün değildir. Bu sebeple havaalanında ihrama girip öyle uçağa binmeleri caizdir. Ancak ihramsız bir şekilden mikatı geçmek caiz değildir."
  İhrama girmeden önce havaalanına girildiğinde artık kişi niyetini alır. Diğer amellerin aksine özellikle hacda niyetin sarahaten dille söylenmesi gerekir.

  İlk söylenecek dua:
  "Allahumme İnni Urîdu’l-Umrate Feyessirhu lî."
  Sonra ihrama girilir. Akabinde yüksek sesle:
  "Lebbeyk Allhumme bi Umratin" denilir. Bu söz kişinin umreye niyetlendiğini gösterir.
  İhram için özel bir namaz yoktur. Ancak Medine’den gelenler için mikat mahalli olan Zu-l Huleyfe’ye gelindiğinde ihramdan sonra namaz kılınır. İhrama girildiği için değil mekânın bereketi ve özelliği sebebiyledir.
  Sonra kişi telbiye getirir ve bunu oldukça çok yapmalıdır. Harem-i Şerif’e ulaşana kadar telbiye getirmeye devam eder. Kabe’ye girdiği anda telbiyeyi bırakır.

  Telbiyenin şekli:
  لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

  "Lebbeyk Allahumme Lebbeyk, Lebbeyke Lâ Şerîke leke Lebbeyk, İnne’l-Hamde ve’n-Nîmete Leke ve’l-Mülk Lâ Şerîke Lek"
  Kadınlar da fitneden emin olduğu vakit telbiye getirirken seslerini yükseltmeleri gerekir.
  2.Kabe’ye girildiği vakit elleri kaldırıp dua etmek müstehap bir ibadettir:
  أَعُوذُ بِاللهِ الْعَظِيمِ، وَبِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ، وَسُلْطَانِهِ الْقَدِيِمِ، مِنَالشَّيْطَانِ الرَّجِيم بِسْمِ اللهِ، وَالصَّلاَةُوَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ اَللَّهُمَّ افْتَحْ ليِ أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ


  Abdullah İbni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’da böyle yaparmış. Şunu da özellikler belirtelim Kâbe’yi ilk defa gören kimsenin duasının makbul olduğuna dair sahih rivayetler vardır.
  Sonra iki rekât tahiyyat-ı mescid namazı kılınır. Tavaf alanına doğru gidilir.

  3.Tavaf:
  Haceru’l-Esved’e gelinir. Tekbir getirilip besmele çekilir ve Haceru’l-Esved istilam edilip öpülür ve üzerine secde edilir. Çünkü Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] aynen böyle yapmıştır. Eğer öpmek mümkün olmazsa el ile istilam edilir ve el öpülür. Şayet el ile istilam etmek de mümkün olmazsa el ile işaret edilir. Her şavtta bunu yapar.

  Not: Haceru’l-Esved’den başlayarak tekrar Haceru’l-Esved’e gelene kadar yapılan tura şavt denir. Yedi şavttan oluşan tura tavaf denir.
  Tavaf esnasında en çok dikkat edilmesi gereken yaşlılara zayıflara eziyet edilmemesidir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu konuda birkaç sahabeyi uyarmıştır.
  Sonra Kâbe sol tarafa alınarak tavafa başlanır. İlk üçü şavtta koşarcasına hızlı bir şekilde yürünür. Kalan dört şavtta ise normal bir şekilde yürünür. Rükn-ü Yeman’yi istilam etmekte de büyük sevap vardır. Ancak mümkün olmazsa işaret etmek gerekmez. Allah Rasulu (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  "Haceru’l-Esved’i ve rükn-ü yemani’yi meshetmek hataları siler döker."
  [Tirmizi]
  Tavaf esnasında sağ omzun açılacak şekilde ihramın sağ koltuk altında geçirilip sol omzun üzerine atılması gerekir. Ancak tavaf bittiğinde tekrar sağ omuz da kapatılır.
  Tavaf esnasında okunacak özel bir dua yoktur. Dileyen dilediği şekilde dua edebilir. İsteyen Kur’an’da okuyabilir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  "Kâbe’yi tavaf etmek namaz kılmaktır. Fakat Allah onda konuşmayı helal kılmıştır. Kim konuşursa hayır konuşsun.” Diğer bir rivayette Rasulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] şöyle buyuruyor:
  "Tavafta konuşmayı azaltın"
  [Tirmizi]


  Ancak rükn-ü yemani ile Haceru’l-Esved arasında Rabbena duasını okumak sevaptır:
  رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ
  "Rabbena Atina Fi’d-Dünya Haseneten ve Fil Ahireti Haseneten ve Gina Azabe’n-Nar."

  Ebu Davud
  Yedinci şavt bitince sağ omuz kapatılır. Makam-ı İbrahim’e gelinir ve:
  وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى


  "Ve’t-Tehizû Min Magam-i İbrahîme Musalla."
  "İbrahim’in makamından namazgâh edinin." ayetini okur. Makam-ı İbrahim’i kendisi ile Kâbe arasında alarak iki rekât namaz kılar. Birinci rekâtta zammı sure olarak Kâfirun suresi, ikinci rekâta İhlâs suresini okur. Namazını bitirdiği zaman zemzem suyuna gelip ondan içer ve başının üzerine döker. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

  "Zemzem suyu ne için içildiyse onadır"
  Sonra Haceru’l-Esved’e gelip yukarıda tafsilatlı anlatıldığı gibi istilam eder.

  4.Sâ’y.
  Safa tepesine yönelir. Yaklaştığı zaman:

  إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِن شَعَآئِرِ اللّهِ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْهِ أَن يَطَّوَّفَ بِهِمَا وَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَإِنَّ اللّهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ
  "İnne’s-Safa ve’l-Mervete Min Şeairillah Femen Hacce’l-Beyte Evi’ Temera Fe La Cunaha Aleyhi En Yettavvefe Bi Hime ve Men Tetavvea Hayran Fe İnnellahe Şakirun Alîm"
  "Muhakkak Safa ve Merve Allah’ın nişanelerindendir. Herkim beyti hacceder yahut umre yaparsa onları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Herkim de gönüllü oalrak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve hakkıyla bilir." ayetini okur ve:
  ‘Ebdeu Bi Ma Bedeallahu’ Allah’ın başladığı ile başlıyorum der.
  Sonra Safa tepesine çıkar Kabe’ye yönelir üç defa: "Allah-u Ekber"der ve şu duayı 3 kere okur:

  لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  "La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh, Lehul Mülkü ve Lehul Hamdu ve Huve Ala Kulli Şeyin Kadîr."
  لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، أَنْجَزَ وَعْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزاَبَ وَحْدَهُ


  "La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh Enceze Vaadehu ve Nasara Abdeh ve Hezeme’l-Ahzabe Vahdeh."

  Bu duayı 3 kere okur ve aralarında dilediği şekilde dua edebilir. Sonra Safa tepesinden Merve’ye doğru yürümeye başlar. Sa’y esnasında normal bir şekilde yürür. Ancak yeşil lambalı işaretli yerde koşarcasına hızlı bir şekilde yürür.
  Merve’ye ulaştığında Safa tepesinde yaptıklarının aynısını yapar. Kabe’ye yönelme tekbir getirme ve dua bu bir şavttır. Sonra Safa tepesine tekrar Merve tepesine derken yedi şavtı Merve tepesinde tamamlar. Sonra başını tıraş eder ve ihramdan çıkar. Artık ihramla birlikte ona haram olan her şey helal olur. İşte umre budur.
  Medine’de Resulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] mescidini ziyaret esnasında okunacak özel bir dua yoktur. Zaten Mescid-i Nebeviyi ziyaret etmenin umre yahut hacla bir ilgisi yoktur. Ancak Resulullah [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] kendi mescidinde kılınan bir vakit namazın diğer mescidlerde kılınan bin vakit namazdan daha sevap olduğunu bildirmiştir.
  Bu sebeple mescid-i nebevide namaz kılmak çok faziletlidir. Ama bu ziyaretin umrenin ya da haccın bir rüknü olduğunu düşünmek doğru değildir. Hac ve umre sadece Mekke’de yapılan ibadetlerdir.