Umrede Medine'de Ziyaret Edilecek Yerler

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Umrede Gezilen Yerler
  Mescid-i Nebî

  Medîne şehrinde, hicretten sonra Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) Eshâb-ı kirâmla birlikte yaptığı mescid, câmi. “Mescid-i Nebevî ,Mescid-i Resûl Mescid-i Seâdet, ve Mescid-i Şerîf adları ile de anılır.
  Burası Resûlullah’ın (sallallahü aleyhi ve sellem) Medîne’ye hicret ettiği zaman, devesinin ilk çöktüğü yerdir. Önce Hâlid bin Zeyd Ebû Eyyûb el-Ensârî hazretlerinin evinde yedi ay misâfir kaldı.

  Kuba Mescidi

  Kuba mescidi İslamda ilk bina edilen mesciddir.
  Peygamber efendimizin (s.a.v) hicretlerinde Medine-i Münevvereye gelmeden önce Kuba denilen yerde konakladıklarında ilk bina ettikleri mescid.

  Peygamber efendimizin (s.a.v) beraberinde Hazret-i Ebu Bekr, Amir bin Füheyre radıyallahü anhüm ve mihmandarları Abdullah bin Üreykıt olduğu halde 622 yılı Eylül ayının 20. günü (hicretin birinci senesi Rebiulevvel ayının sekizinde) Pazartesi günü, kuşluk vakti Kuba köyüne ulaştılar. Bu gün İslam tarihinde Müslümanların Hicri Şemsi yılının senebaşı sayıldı.


  Uhut Şehitlikler

  Uhud Savaşında şehit olan Hz. Hamza (r.a.) ile Sahabi-i Kiram Efendilerimizden 70 kişinin kabirlerinin bulunduğu üstü açık türbe...
  Uhud, Medine’nin 5 km. kadar kuzeyinde bir dağın adıdır. Hicretin üçüncü yılında (M.625) müslümanlarla müşrikler arasında burada yapılan savaşta, Ashab-ı kiramdan 70 kişi şehid olmuş ve buraya defnedilmişlerdir. Peygamberimizin amcası ve şehidlerin efendisi Hz.Hamza da bunlar arasındadır.
  Hz.Peygamber, her yıl Uhud şehitlerini ziyaret eder ve onlara dua ederdi. Uhud şehitlerini ziyaret etmek de müstehaptır.

  Kıbleteyn Mescidi


  İslam’ın ilk yıllarında namazlar, Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya doğru kılınıyordu. Peygamber Efendimiz Kıble’nin Kâbe olmasını, yani namazların Kâbe’ye dönülerek kılınmasını çok arzu ediyor ve bu konuda Allah’tan gelecek emri bekliyordu. Hicretten onsekiz ay kadar sonra Şaban ayının onbeş günü ( Berat Kandilinde ) Hz. Peygamber, Seleme oğulları mahallesinde öğle veya ikindi namazının farzını kıldırdığı esnada, ikinci rekatın sonunda aşağıdaki âyet-i kerime indi Seni elbette, hoşlanacağın kıbleye döndüreceğiz. O halde hemen Mescid-i Haram’a (Kâbe’ye) doğru dön. (Ey mü’minler) siz de nerede olursanız olun, (namazda) oraya doğru dönün.
  Bunun üzerine peygamberimiz(s.a.v) namazı bozmadan hemen Kâbe istikametine döndü, cemaat de saflarıyla birlikte döndüler. Böylece Kudüs’e doğru başlanan namazın son iki rekatı Kâbe’ye yönelinerek tamamlandı.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019