Umre nasıl yapılır

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Umre nasıl yapılır? Kısaca

  Umre yapmak isteyenler, gerekli hazırlıkları yaptıktan vede 2 rek’at ihram namazı kıldıktan sonra, "Allah’ım! Senin rızan için umre yapmak istiyorum, onu bana kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet edip "telbiye" söyleyerek ihrama girerler. Farz hacda yasak olan işler, umrede de ihramda bulundukça yasaktır.

  Mekke'ye girince, umreiçin tavafta bulunup bildiğimiz şekilde Kabe etrafında 7 defa dolaşır. Hacer-i Esved'i her defasında selamlar. ilk üç şavtında (devrinde) sürat gösterir, tekbir ve tehlilde bulunur.

  Bu tavaftan sonra Safa ile Merve arasında sa’y yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkarlar. Böylece umre tamamlanmış olur. Artık Mekke'de kaldıkça dilediği vakiterde Kabe'yi tavaf eder. İstediği elbiseyi giye bilir. Kendisinde ihramda haram olan şeyler helal olur.

  Tavafın 4 şavtı (devri), umrenin rüknüdür.Ondan sonra geri kalan 3 şavt ile Safa-Merve arasında yedi defa yürümek,
  saçları traş etmek veya kısaltmak da umrenin vaciplerindendir

  Umre'nin şartları, haccın şartları gibidir. Yanlız umre için belli bir vakit gerekli değildir. Her mevsimde yapıla bilir. Buna göre ihram da umrenin bir şartıdır.

  Umre'nin sünnetleri ve edebleri de, hacdaki Safa-Merve arasında olan sa'ydan itibaren sonuna kadar olan sünnetleri ve edebleri gibidir.