Ümmü Münzir (r. anha) Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Ümmü Münzir (r. anha) kimdir?

Ümmü Münzir’in (radıyallahu anhâ) asıl ismi “Selma”dır. Ragıbe binti Zûrare’nin kızıdır. Babası Kays ibn-i Amr’dır. Aynı zamanda Bedir Savaşı’na katılan ve Cisr Vakası’nda şehit olan Süleyt ibn-i Kays’ın kız kardeşi olmaktadır.

Peygamber (aleyhisselâm) ile uzaktan akraba oluyordu. İslâmiyet’i kabul ederek Müslüman oldu ve Allah Resûlu’ne biatte bulundu.Ümmü Münzir (radıyallahu anhâ), misafirine ikram etmeyi çok severdi.Allah Resûlü de, onun bu misafirperverliğini bildiğinden,evini sık sık ziyaret ederdi. Bir ziyaretini, Ümmü Münzir şöyle anlatır:
    “Resûlullah bizim eve gelmişti. Yanında da Hz. Ali vardı ve hastaydı. Bizim, salkımları asmalardan sallanan üzüm bağlarımız vardı. Üzümleri toplayıp suyunu sıkarak onlara ikram ettim. Allah Resûlü içmeye başlayınca, Hz. Ali de onunla birlikte içmek istedi. Resûlullah ona mâni olarak:
    – Dur Ya Ali, sen hastasın içme, dedi. Hz. Ali içmeyi bırakarak oturdu. Resûlullah içmeye devam etti. Ümmü Münzir (radıyallahu anhâ) der ki:“Ben Hz. Ali için arpa çorbasıyla silk otundan bir yemek yaptım.Yemeği getirince, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. Ali’ye hitaben:
    – İşte bundan ye ve bunu yarana bas! Bu senin için daha hayırlı,buyurdu.”

Kays ibn-i Sa’sa ile evlenip “Münzir” isimli bir çocuğu olan Ümmü Münzir (radıyallahu anhâ), Peygamber’den (sallallahu aleyhi ve sellem) dinlediği hadisleri hemen ezberlerdi. Hadis rivayetinde bulundu.